Adana'da DEAŞ Operasyonu Tutuklularına Dava Açıldı

Adana'da DEAŞ Operasyonu Tutuklularına Dava Açıldı

Adana'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyon kapsamında 8'i tutuklu 25 kişi hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.

Kentte 30 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen operasyonla ilgili Cumhuriyet savcısı, yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

Terör örgütü DEAŞ'ın propaganda amacıyla internet üzerinden yayınlandığı görüntülerde bulunan terör örgütü üyesi Hasan Aydın'ın ağabeyleri Recep Aydın ve Remzi Aydın'ın arasında olduğu 8 tutuklu sanık ile teröristin diğer ağabeyinin içinde bulunduğu 17 tutuksuz sanık için "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıl hapis cezası istenen iddianame Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Toplam 35 sayfa ve 7 klasörden oluşan iddianamede, DEAŞ terör örgütünün tanımı ve faaliyetlerine yer verildi.

DEAŞ terör örgütünün dini istismar ederek, sözde dini kuralları esas alan devlet kurmaya yönelik ideolojik bir hedefinin olduğu belirtilen iddianamede, örgütün eleman kazanma noktasında en fazla başarı gösterdiği alanların başında yabancı terörist savaşçıların geldiği aktarıldı.

Çatışma bölgelerine geçiş yapan bu kişilerin örgüte kazanımı kapsamında kullanılan en etkin yöntemlerden birisinin, örgütün sosyal medya üzerinden profesyonel anlamda hazırlanan görüntü ve video kliplerle yaptığı propagandalar olduğuna dikkati çekilirken, internet kullanımı konusunda daha önce örneği görülmemiş düzeyde etkinlik yakalayan örgütün kişilere bu sayede ulaştığı kaydedildi.