ABD'nin Missouri Eyaletine Gidecek Siyahilere Seyahat Uyarısı

ABD'nin Missouri Eyaletine Gidecek Siyahilere Seyahat Uyarısı
ABD'de siyahilerin vatandaşlık haklarının korunması konusunda faaliyette bulunan Siyahi Haklarını Geliştirme Ulusal Birliği (NAACP), Missouri eyaletinde son zamanlarda artan ayrımcılık olayları nedeniyle siyahileri buraya gitmemeleri konusunda uyardı.

NAACP Missouri şubesi başkanı Rod Chapel, yaptığı açıklamada, Missouri'de siyahilere karşı "ayrımcılık ve taciz" olasılığının arttığını ve bu nedenle siyahi ile kadın yolcuların eyalete gitmemelerini istedi.

Chapel, eyalete gitmek zorunda kalan siyahilere ise "aşırı dikkatli" olmalarını tavsiye etti.

Seyahat uyarısının "uzun süren ırk, cinsiyet ve renk temelli suçların" artması nedeniyle verildiğini belirten Chapel, eyaletteki "belirsiz tehlikenin" ne zaman biteceğini bilmediklerini kaydetti.

Chapel, siyahi Amerikalılara yönelik uyarının 28 Ağustos 2017 tarihine kadar geçerli olduğu belirtti.

NAACP'ın CEO'su Derrick Johnson da yaptığı açıklamada, Missouri'deki siyahi Amerikalıların beyaz Amerikalılara göre polisler tarafından durdurulup aranma olasılığının yüzde 75 daha fazla olduğunu belirterek, bunun "ölçüsüz ve "kabul edilemez" olduğunu ifade etti.

Sivil toplum örgütleri, eyaletin cumhuriyetçi yöneticilerinin, siyahilere karşı bireysel ayrımcılığı ve tacizleri artırdığını ileri sürüyor.