ABD'nin Çin'e Yakın Alanlarda Askeri Faaliyetleri Artıyor

ABD'nin Çin'e Yakın Alanlarda Askeri Faaliyetleri Artıyor

 

Çin'e ait iki J-10 savaş uçağı ABD Hava Kuvvetleri'ne ait P-3 devriye uçağına engelleme yaptı.

Çin Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Wu Qian, ABD medyasında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, ABD ordusunun birçok kez savaş uçaklarını Çin'in deniz ve hava sahalarına göndermesinin, iki ülke arasındaki deniz ve hava güvenliği sorunlarının kaynağı olduğunu kaydetti.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, Çin'e ait iki J-10 savaş uçağı 25 Mayıs'ta Hong Kong'un 240 kilometre güneydoğusunda bulunan hava sahasında ABD Hava Kuvvetlerine ait bir P-3 devriye uçağını engelledi. İki ülkenin savaş uçakları arasındaki mesafe 180 metreye kadar indi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian bugün bir açıklama yaparak, iddiaların gerçeği yansıtmadığına işaret etti.

Wu Qian, ABD'ye ait bir devriye uçağının Çin'in Hong Kong bölgesine yakın bir alanda teftiş uçuşu yaptığını kaydederek, Çin savaş uçaklarının hukuk kuralları çerçevesinde Amerikan uçağını tespit ettiğini söyledi. Sözcü, Çin'in bu tedbirinin profesyonel ve güvenli bir şekilde icra edildiğini de ekledi.

ABD'ye ait savaş gemileri ve savaş uçaklarının son günlerde Çin'e yakın deniz ve hava sahalarında faaliyetlerini artırdıklarına dikkat çeken sözcü Wu Qian, ABD yönetiminin somut tedbirler alarak hatalarını düzeltmesini beklediklerini vurguladı.