ABD'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye Cevap

ABD'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye Cevap

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Albay Rob Manning, ABD'nin bölgedeki müttefikleri ile birlikte Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye karşı tüm seçenekleri masada tuttuğunu bildirdi.

 Pentagon'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Albay Manning, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho'nun hafta sonu Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti sınırında uçuş yapan Amerikan Hava Kuvvetlerine ait B-1B Lancer bombardıman uçaklarını vurmakla tehdit etmesi üzerine, operasyonun uluslararası hava sahasında gerçekleştirildiğini ve ABD'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye karşı tüm seçenekleri masada bulundurduğunu dile getirdi.

 Manning, "Eğer Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kışkırtıcı faaliyetlerini durdurmazsa Başkan'a (Donald Trump), Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ilgili gerekli seçenekleri sunacağız." ifadelerini kullandı.  

 ABD topraklarını ve müttefiklerini korumak üzere Pentagon'un tüm seçenekleri masada tuttuğunun altını çizen Manning, "Başkan'ın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ilgili yapmak istediğine karar vermesi açısından engin bir askeri varlığı barındıran seçeneklerimiz mevcut." dedi.

 Bölgede herhangi bir askeri hareketliliğin başlayıp başlamadığına yönelik bir soruya ise Manning, "Bu akşam savaşmaya hazır şekilde konumlanmış durumdayız." cevabını verdi.

 - ABD'den Libya'ya saldırı

 Manning, ABD uçaklarının Libya'da bir DEAŞ kampına yönelik hava saldırısı düzenlediğini ve saldırıda 17 DEAŞ mensubunu öldürdüğünü bildirdi.

 Saldırıda, örgüte ait üç aracın da imha edildiğini dile getiren Manning, söz konusu kampın Sirte kentinin 220 kilometre güneydoğusunda çölde yer aldığını ve ülkeye militan ve silah giriş çıkışının yapıldığı bir kamp olduğunu dile getirdi.

- IKBY referandumu

Manning, Irak parlamentosunun, Irak hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasında, üzerine anlaşmazlık bulunan topraklara askeri sevkiyat kararının DEAŞ ile mücadeleyi etkileyip etkilemeyeceği sorusuna, "Umarım olmaz. Dikkatlerimizin DEAŞ'i bölgede yok etmeye yönelik kalması gerekir. Hiçbir şeyin bizi bu kabiliyetimizden alıkoymamasını umut ediyoruz." dedi.

Manning, Peşmergenin Havice operasyonuna katılıp katılmayacağını bilmediğini ifade etti.