ABD'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Destek Veren Ülkelere Yaptırım Uyarısı

ABD'den Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Destek Veren Ülkelere Yaptırım Uyarısı

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, nükleer füze denemeleri gerçekleştiren Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye destek veren ülkere, "Ya Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni ya bizi desteklersiniz. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye destek veren ülkelere de yaptırım uygulayacağız." uyarısında bulundu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 13 Mayıs'taki balistik füze denemesinin ardından BM Güvenlik Konseyi toplandı.
Konseydeki kapalı oturum öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Haley, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin arka arkaya nükleer füze denemelerinin bütün ülkeler için gerçek bir tehdit haline geldiğini söyledi.

Haley, "Nükleer füze denemelerini tamamen durdurması halinde ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile görüşmeye hazır. Rusya'nın da Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer füze denemelerinden endişe duyması gerek...Ya Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'yi ya bizi desteklersiniz. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye destek veren ülkelere de yaptırırım uygulayacağız. ifadelerini kullandı.
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ye ekonomik, diplomatik ve siyasi baskı kurulması gerektiğini vurgulayan Haley, bu ülkeye güçlü bir ortak mesaj göndereceklerini ifade etti.

Haley, uluslararası toplumun aslında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yardım etmek istediğini ancak nükleer füze denemelerini sürdürürse bu ülkenin yapayalnız kalmaya devam edeceğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni korkutmak yerine diyalog yollarını açık tutarak, krize barışçıl çözümler bulmalıyız." açıklamasına ilişkin de değerlendirme de bulunan Haley şöyle konuştu:
"(Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni korkutmaya son verelim) denmesi ilginç. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin bizi korkutmasına ne demeli. Füze denemelerini Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti yapıyor ve bütün uluslararası toplumu korkutuyor ve güç gösterisi yapıyor. Rusya yanılıyor ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer füze denemelerinden endişe duyması gerek. Rusya'nın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni ya da uluslararası toplumu desteklemek konusunda seçim yapması gerek."

Haley, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yeni yaptırımlar konusunda Çin ile çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Koro Bessho ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti üzerinde baskı kurulması gerektiğini belirterek, "Değişimin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'den gelmesi gerek, bizden değil." dedi.

Kore Cumhuriyeti'nin BM Daimi Temsilcisi Cho Tae-yul ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer programının durdurulması konusunda zamanın azaldığına dikkati çekti.