ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Gerginlik

ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Arasındaki Gerginlik
Birleşmiş Milletler (BM), ABD ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasında gerginliği tırmandıran agresif retoriğin endişe verici olduğunu bildirdi. 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, "Genel Sekreter süregelen durumdan ve tırmanan agresif retorikten son derece endişe duyuyor." dedi.  

Kore Yarımadası'nda gerginliğin azaltılması, barışçıl ve diplomatik çözüm için tüm girişimleri desteklediklerini ifade eden Dujarric, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde oy birliğiyle kabul edilen kararın gerginliği azaltmaya yönelik bir yol haritası olduğunu belirtti.

- Rusya'dan ABD'ye çağrı 

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise iki ülke arasındaki retoriğin "kavgacı ve sert" olduğunu ancak askeri seçeneğin çözüm olmadığını belirterek, "Umarız ABD, diğer tarafı kışkırtacak ve tehlikeli eylemlere itecek her türlü hamleden kaçınır." diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi, 5 Ağustos'ta nükleer faaliyetlerine ve füze denemelerine devam eden Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması kararı almıştı. 

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, yaptırım kararı ardından ABD'ye sert tepki göstermiş, ABD Başkanı Donald Trump ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin öfkesiyle karşı karşıya kalacağını söylemişti.