ABD Savunma Bakanı Mattis'ten Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Tehdit

ABD Savunma Bakanı Mattis'ten Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Tehdit

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer silah arayışını durdurması gerektiğini belirterek, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları tasavvur etmeyi bırakmalıdır." dedi.

Mattis, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin ABD'ye bağlı Guam Adası'nı vurmakla tehdit etmesinin ardından konuyla ilgili açıklamada bulundu.

ABD'nin ve müttefiklerinin kendilerini herhangi bir saldırıdan korumak için yeterli askeri kapasiteye sahip olduğunu dile getiren Mattis, "Kim Jong-un, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin tek sesini ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin küresel güvenlik ve istikrara tehdit teşkil ettiği konusunda mutabık dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin sesini dikkate almalı.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kendisini izole etmeyi bırakmalı ve nükleer silah arayışını durdurmalıdır. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti rejimini ve insanlarını yıkıma götürecek davranışları tasavvur etmeyi bırakmalıdır." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın aralık ayında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti tehdidi hakkında bilgilendirildiğine dikkati çeken Mattis, Trump'ın ilk emrinin balistik füze savunma sistemleri ile nükleer caydırıcı gücün teyakkuzuna önem verilmesi olduğunu vurguladı.

Mattis, ABD dışişlerinin diplomatik olarak sorunun çözümüne çalıştığını belirterek, bununla birlikte ABD ve bölgedeki müttefik ülkelerin askeri kabiliyetinin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin çok ötesinde olduğunu vurguladı. Mattis, şunları söyledi:

"Bizim birleşik müttefik kuvvetlerimizin dünya üzerinde en isabetli, en hazır, sert savunma ve saldırı gücüne sahip olduğu bilinmelidir. Bizim eylemlerimiz Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin eylemlerine üstün gelmeye devam edecek ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti başlattığı her silah yarışını veya çatışmayı kaybedecektir."

- Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Guam'ı tehdit etmişti

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin, Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füzesiyle ABD'ye bağlı Guam Adası'na saldırı hazırlığı içerisinde olduğu bildirilmişti.

Guam Kongre üyesi Madeleine Z. Bordallo bir açıklama yayımlayarak, Pentagon yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Guam'ın korunduğunu ve güvenli olduğunu belirtmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni, ülkesini tehdit etmeyi bırakmaya çağırarak, bu çağrıya kulak asılmazsa Pyongyang'ın ABD'nin gazabıyla karşı karşıya kalacağını söylemiş ve "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin kendi iyiliği için ABD'ye yönelik daha fazla tehditte bulunmaması gerekiyor. Dünyanın daha önce hiç görmediği bir gazap ile karşı karşıya kalacaklar." ifadelerini kullanmıştı.