ABD Dışişleri Bakanlığından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin yeni bir füze fırlatmasına ilişkin, "Devam etmekte olan provokasyonlar sadece Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin diplomatik ve ekonomik olarak yalnızlaşmasına sebep oluyor." ifadesini kullandı.

Tillerson, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin yeniden füze fırlatması hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

"Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin provokatif bir şekilde füze fırlatması, ABD'nin müttefiki olan Japonya halkına yönelik olarak son haftalarda yapılmış ikinci tehdidi temsil etmektedir." açıklamasını yapan Tillerson, diğer bütün ülkelere Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti rejimine karşı yeni adımlar atmaları yönünde çağrıda bulundu.

Bakan Tillerson, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Çin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin petrol ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Rusya ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin zorunlu çalışma ihtiyacını en fazla karşılayan ülke. Çin ve Rusya bu sorumsuz füze fırlatılmasını tolere edemeyeceklerini kendi başlarına atacakları adımlarla göstermeliler."

Tillerson, devam eden provokasyonların sadece Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin diplomatik ve ekonomik olarak yalnızlaşmasına neden olduğunu kaydetti.

Yonhap haber ajansına göre, Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Pyongyang, Sunan yakınlarında sabah saat 06.57 civarında tanımlanamayan bir füze fırlattı. Füze Japonya'nın üstünden geçerek Kuzey Pasifik'e ulaştı." ifadelerine yer verilmişti.

Japon devlet televizyonu NHK ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füzeyi Japonya'nın kuzeydoğusuna doğru fırlatmış olabileceğini bildirmişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, 29 Ağustos'ta Hwasong-12 tipi orta menzilli bir balistik füze fırlatmış, Japonya'nın üstünden geçen füze Büyük Okyanus'a düşmüştü.