“9. Çin Dış Yatırım Fuarı” Kasım Ayında

“9. Çin Dış Yatırım Fuarı” Kasım Ayında

 

Çin'in 9. Dış Yatırım Fuarı'nın 21 Kasım'da yapılacağı duyuruldu.

Çin'in Sanayisini Yurtdışında Geliştirme Derneği'nin organize ettiği fuar, üretim kapasitesi alanında uluslararası iş birliğini güçlendirmeyi, "Kuşak ve Yol" inşasını ilerletmeyi ve dünya ekonomisini canlandırarak iş birliği alanını genişletmeyi amaçlıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ilk yarısında Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan 47 ülkeye yaptığı yatırımların yüzde 6 artarak 6 milyar 610 milyon ABD Doları'nı bulduğu bildirildi. Açıklamada, söz konusu ülkeler ile imzalanan müteahhitlik sözleşmelerinin değerinin de yüzde 6,1 oranında yükselerek 71 milyar 420 milyon ABD Doları'na ulaştığı ifade edildi.

Çin'in Sanayisini Yurtdışında Geliştirme Derneği Başkanı Hu Weiping, fuarın, "Kuşak ve Yol" inisiyatifi doğrultusunda, karşılıklı yarara dayalı iş birliği ve kazan-kazan ilkesi temelinde dünya çapında üretim kapasitesi iş birliğini güçlendirerek küresel ekonomiye katkı sağlayacağını söyledi.

Her yıl 100'den fazla ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen fuarda Latin Amerika, Ortadoğu ve Afrika gibi bölgelere yatırım ve bu bölgelerle iş birliği temalı alt oturumlar da düzenlenecek.