4. Kolordu ve 28. Mekanize Tugayı Davasında Ara Karar

4. Kolordu ve 28. Mekanize Tugayı Davasında Ara Karar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 216'sı tutuklu, 268 kişinin yargılandığı davada, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen ara karar duruşmasında, Mahkeme Başkanı Melih Uçar, tutuklu sanıkların savunmalarını tamamladığını belirterek duruşma savcısından mütalaasını istedi.

Duruşmaya verilen aradan sonra ara kararını açıklayan mahkeme, "mevcut delil durumu", "kuvvetli suç şüphesinin varlığı" ve "bu aşamada adli kontrol şartlarının yetersiz kalacağı" gerekçesiyle tutuklu sanıkların tahliye talebini reddederek, tutukluluk hallerinin devamına hükmetti. 

FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı kullandığı tespit edilen sanık Deniz Ay'ın internet trafiği ile HTS kayıtlarının dava dosyasına kazandırılması için ilgili kurumlara müzekkere yazılmasını kararlaştıran mahkeme, sanıkların mal varlıkları üzerindeki tedbirlerin kaldırılması taleplerini de reddetti.

Firari sanıklar sözde Yurtta Sulh üyesi Ali Kalyoncu ile Ercan Türkben ve Yaşar Adıyaman hakkındaki yakalama kararının infazının beklenilmesini isteyen heyet, duruşmayı 13-29 Aralık tarihlerine erteledi.