28. Piyade Tugay Komutanlığındaki Tank Taburu Davası Başladı

28. Piyade Tugay Komutanlığındaki Tank Taburu Davası Başladı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Mamak 28. Piyade Tugay Komutanlığına bağlı tank taburu personelinin katıldığı eylemlere ilişkin 64 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı.

Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsünde görülen duruşmada, sanıkların kimlik tespiti ve iddianame özetinin okunmasının ardından sanık savunmalarının alınmasına geçildi.

Savunma için söz verilen eski Tank Tabur Komutanı Yarbay Nuri Büyükyazıcı, savunması için hazır olmadığını öne sürerek yarınki celsede savunma yapmak istediğini bildirdi. Bunun üzerine sanıklardan eski astsubay Turan Baysal savunması için huzura alındı.

Baysal, 1997'de görevine başladığını beyan ederek, darbe girişiminden önce planlaması yapılan Fırat Kalkanı Harekatı için gerçekleştirilen toplantılara katıldığını ve birliklerinin toplumsal olaylara müdahale yetkisi olduğu gerekçesiyle 15 Temmuz'da kışla dışına çıkmalarını olağan karşıladığını beyan etti.

Alarm verilmesi üzerine birliğine gittiğini savunan Baysal, "Tabur komutanı Nuri Büyükyazıcı, 'Alarm, herkes tankları hazırlasın' emrini verdi. Genelkurmaya büyük bir saldırı olduğunu söyleyen Büyükyazıcı, bölük komutanlarına 'Hazırlayabildiğiniz kadar tank hazırlayın.' dedi. Kendisine Genelkurmaya ne saldırısı olduğunu tam üç kez sordum. 'FETÖ uçak kaçırmış' diye cevapladı. Yazıcı bana, 'Tam olarak ben de bilmiyorum. Gidip oranın emniyetini alacağız çabuk hazırlanın' dedi. Yazılı emir var mı diye sorduğumda 'Bende var.' cevabını verdi." ifadelerini kullandı.