'17 Aralık Kumpas' Davasında Sanıkların Reddi Hakim Talebi Reddedildi

'17 Aralık Kumpas' Davasında Sanıkların Reddi Hakim Talebi Reddedildi

Takipsizlikle sonuçlanan, "17 Aralık soruşturması"nda kumpas kurup usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla terör örgütü FETÖ elebaşı firari Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 67 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların reddi hakim talebi bir üst mahkemece reddedildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince büyük salonda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar eski emniyet müdürleri Yasin Topçu ile Duran Denizci, Adem Atik ve Mehmet Akif Üner katıldı. Başka suçlardan tutuklu 6 sanık ile 10 tutuksuz sanığın da hazır bulunduğu duruşmada müştekileri ise avukatları temsil etti.

Duruşmada yoklamanın yapılmasının ardından mahkemeye gelen evraklar okundu. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinin tutuklu sanıkların yaptığı reddi hakim talebinin reddine dair karar verildiği, bunun üzerine tutuklu sanıklar Üner ve Topçu'nun avukatının bu karara da itiraz ettiği açıklandı.

Mahkeme Başkanı da CMK 29/1 maddesi uyarınca sadece sanıkların tutukluluk durumlarına ilişkin bir karar verileceğini, diğer talep ve savunmaların ise reddi hakim itirazı nedeniyle yapılamayacağını söyledi.

Duruşmada, görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanıkların üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması nedeniyle sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı, tutuklu sanıklara söz vererek, sadece tahliye talebine ilişkin beyan alarak, duruşmayı erteleyeceğini söyledi.

Bunun üzerine söz alarak kürsüye çıkan tutuklu sanık Yasin Topçu, reddi hakim talebinin gerekçesini anlatarak, tahliye talebinde bulundu. Duruşma, tutuklu sanıkların tahliye talebinin alınmasıyla devam ediyor.

Bu arada, sanıkların reddi hakim talebinin reddedilmesine karşı yaptıkları itirazı, ilk önce İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden gözden geçirecek. Mahkeme kararından vazgeçmezse söz konusu itiraz, gönderileceği İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince nihai karara bağlanacak.