15. SİÖ Kültür Bakanları Toplantısı Düzenlendi

15. SİÖ Kültür Bakanları Toplantısı Düzenlendi

 

15. Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Kültür Bakanları Toplantısı, 16-17 Mayıs tarihlerinde Çin'in Hainan eyaletinin Sanya kentinde düzenlendi. Toplantıda, SİÖ çerçevesindeki kültürel iş birliğinin güçlendirilmesi gibi sorunlar ele alındı.

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang toplantıda yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl SİÖ çerçevesindeki kültürel iletişim ve iş birliğinde kaydedilen ilerlemeleri özetlerken, SİÖ Kültür Bakanları Toplantısı mekanizmasının kültürel iş birliğini hızlandırmada oynadığı olumlu rolün önemini vurguladı.

Luo, SİÖ'nün gelecekteki kültürel iş birliği hakkında üç maddelik bir öneri sundu:

1. SİÖ'ye üye ülkeler arasındaki kültürel iletişim ve iş birliğinin daha da pekiştirilerek, "Shanghai Ruhu"nun halk arasındaki temelinin sağlamlaştırılması.

2. Çok taraflı kültürel iletişim tarzında yenilik yaratılarak, daha fazla güçlü kültürel markanın oluşturulması.

3. Yerel katılımın teşvik edilmesi.

Toplantıya Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan dahil SİÖ'ye üye yedi ülke hükümetinden gelen kültür delegasyonları ve SİÖ Sekreteryası'ndan temsilciler katıldı.

Toplantıda ayrıca "SİÖ Kültür Bakanları 15. Toplantısı Özeti" imzalanırken, "SİÖ Hükümetler Arası Kültürel İşbirliği Protokolü 2018-2020 Yürütme Planı" ve "SİÖ Kültür Bakanları 15. Toplantısı Basın Açıklaması" da onaylandı.