15. Kazakistan-Çin Ticari Mallar Fuarı Açıldı

15. Kazakistan-Çin Ticari Mallar Fuarı Açıldı

 

Sha'anxi eyaletinde yöresel ürünler ve sanat eserlerinin örnekleri sergilendi. Sha'anxi ile Kazakistan arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı

Çin ile Kazakistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümünün kutlandığı bu yılda, Çin ile Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari temasları yoğunlaştırmak amacıyla düzenlenen 15. Kazakistan-Çin Ticari Mallar Fuarı dün Almatı'da törenle açıldı.

Fuarda Yulin'de üretilen koyun yününden kışlık giysiler, tarım ürünleri ve el işi eserler rağbet gördü. Bunun yanı sıra Orta Asya ülkeleriyle ticari işbirliğinde de bol kazanımlar sağlayan Sha'anxi eyaleti, Kazakistan ile iki işbirliği anlaşmasını imzaladı.

Alınan bilgilere göre, Çin'in Orta Asya bölgesinde düzenlediği en geniş ölçekli fuara 4. defa katılan Sha'anxi heyeti, fuarın önemli bir katılımcısı haline geldi. Fuara ilk defa katılan Yulin kentinden 9 işletme, yaklaşık 300 çeşit yöresel ürün sergiledi. Söz konusu etkinlik, Yulin Belediyesi tarafından Yulin Sanayi ve Bilişim Bürosu ile Sha'anxi Wentou Uluslararası Ticaret Anonim Şirketi'nin desteğiyle düzenlendi.

Sha'anxi Eyaleti Ticaret Odası Müdür Yardımcısı Dai Shifang, fuarda Sha'anxi pavyonunu ziyaret etti. Yulin'in işletmelerini fuara göndererek dış ticaret yolunda önemli bir adım attığına işaret eden Dai, Yulin'de üretilen ürünlerin yurt dışına çıkarak birer dünya markasına dönüşmelerini umduğunu belirtti.

Aynı gün öğleden sonra Organizasyon Komitesi tarafından 2017 Çin-Kazakistan Ekonomi, Ticaret ve Yatırım İşbirliği Forumu düzenlendi. Sha'anxi heyeti, forumda iki işbirliği anlaşması imzaladı. Bunlardan birincisi; Shan'anxi Wentou Uluslararası Ticaret Anonim Şirketi ile Almatı Ticaret ve Yatırım Odası arasında el işi eserlerin alışverişiyle ilgili 500 bin ABD Doları tutarında işbirliği anlaşması. Diğeri ise Sha'anxi Sanayi ve Bilişim Dairesi ile Almatı Ticaret ve Yatırım Odası arasında Yulin'den kış giysilerinin ithal edilmesine dair 500 bin ABD Doları değerinde anlaşma.