Yatak böceklerini evinizden uzaklaştırmanın yolları

Yatak böceklerini evinizden uzaklaştırmanın yolları

Uyandığınız da sürekli kaşınıyorsanız sebebi yatak böcekleri olabilir. Yatak böcekleri rahatlıkla görüp tespit edebileceğiniz canlılardan değildir. Daha da kötüsü hiç bir zaman göremeyeceğiniz şekilde saklanıp hiç beklemediğiniz bir anda saldırıya geçebilirler. Peki, yatak böceklerinden nasıl korunabilirsiniz? İşte cevabı...

ÇİFT TARAFLI BANT UYGULAYIN

Yatak böceklerinin seyahat hattını bulun ve çift taraflı bant uygulayın. Böcekler bantlara yapışacaktır.

BUHAR

Virginia Tech Üniversitesi'ne göre yataktaki böceklerden kurtulmak için buhar tutabilirsiniz. Bu böcekleri gizlenme alanlarından uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

Buhar yeterli gelmediyse ısı yatak böceklerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kurutmanızı en yüksek devirde çalıştırın ve etkilenen bölgelere ısı uygulayın.

KIYAFETLERİNİZİ YÜKSEK ISIDA KURUTUN

Giysilerinizi yeni almış olsanız bile onları kısa sürede yüksek ısıda yıkadığınızdan emin olun. Makinede zarar vereceğini düşünüyorsanız önce sıcak su ile ıslatıp makinede normal ısıda yıkayabilirsiniz. Yüksek ısı böceklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

SİLİKA JELİ KULLANIN

Yeni ayakkabılar, kıyafetler ve hatta bazı yiyecek maddeleri ile birlikte gelen küçük silika jel paketlerini kuşkusuz biliyorsunuzdur. Onları saklayıp ya da satın alıp yataklarınıza ya da kıyafet dolaplarınıza koyabilirsiniz. Araştırmaya göre bu jel, yatak böceği kütiküllerini emmeye yardımcı olabilir, bu da onların kurumasını sağlayarak böcekleri uzaklaştırabilir. 

Kaynak: Milliyet-Pembenar