“Türkiye'de çocuk sahibi olamayanların sayısı artıyor”

“Türkiye'de çocuk sahibi olamayanların sayısı artıyor”
“Türkiye'de çocuk sahibi olamayanların sayısı artıyor”

CRI Türk'te her hafta yayınlanan "Doktorla Randevu" programına konuk olan Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Volkan Turan, tüp bebeğe ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye'de çocuk sahibi olamayanların sayısının arttığına vurgu yapan Doç. Dr. Turan, "Türkiye'de çocuk olmama durumu yüzde 10 çifti içeriyor. Bu artarak devam ediyor. Bunun nedeni bayanların geç yaşta evlenmesi, sigara, alkol tüketimi, tükettiğimiz besinlerin genetiğinin değiştirilmiş olması. Ancak hiçbir neden olmadan çocuk sahibi olamayanlar da var. Bir sene boyunca çocuk sahibi olamayanların biz doktora başvurmalarını istiyoruz." diye konuştu.

35 YAŞINDAN SONRA ÇOCUK SAHİBİ OLMAK ZORLAŞIYOR

Kadınlarda 35 yaşından sonra risk artışının saptandığını belirten Doç.  Dr. Volkan Turan, yaş ilerledikçe kadınlarda yumurta kalitesinde azalma görüldüğünü, bunun yanında yine ilerleyen yaşla birlikte anormal çocuk sahibi olma riskinin de arttığını söyledi.

"TÜP BEBEK BÜTÇESİ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR"

Türkiye'de Anti-Müllerian Hormon (AMH) testi seviyesinin 1'in altında olan bayanların tüp bebek masraflarının devlet tarafından karşılandığını ifade eden Doç. Dr. Volkan Turan, "Ancak sadece AMH testi seviyesinin düşük olması tüp bebek için bir neden mi, hâlâ tartışılıyor. Çünkü AMH seviyesi düşük olsa bile 22-23 yaşındaki hastalar tek bir yumurtadan bile gebe kalabiliyor. Ama sonuç olarak bazı kriterlere bakılarak 23-39 yaş arası hastalarda tüp bebek masrafları devlet tarafından karşılanıyor." dedi.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/vTK4HlIL7bg