Tiroit kanseri ihmale gelmez

Tiroit kanseri ihmale gelmez

Tiroit kanseri, kadınları tehdit ediyor. Meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türünü oluşturuyor. Avrasya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Abdülkerim Özakay şu bilgileri veriyor:

TİROİT NEDİR?

Tiroit boynun ön kısmında bulunan soluk borusunu üç taraflı kaplayan bir iç salgı bezidir. T3 ve T4 denilen hormonları üretmektedir. Bu hormonlar adrenalin ve dopamin hormonlarının salgılayarak vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde görev alır.

TİROİT KANSERİ NEDEN OLUR?

Tiroit kanseri, tiroit bezinde bulunan hücrelerin tümöre dönüşmesi sonucu ortaya çıkar. Asıl nedeni bilinmemektedir. Araştırmalar sonucu bazı radyoaktif maddelere maruz kalan kişilerde tiroit kanserine rastlanmıştır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastaların birçoğunda herhangi bir şikâyet veya belirti olmamaktadır. Gözlemlenebilen belirtiler ise boğazda sıkıntı hissi, nefes alırken ve yutkunurken zorlanma, ses kısıklığı ve boğazda baskı hissetmedir.

TİROİT KANSERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tiroit kanserinin olmazsa olmaz tedavi şekli cerrahi müdahaledir. Bu noktada tiroit bezlerinin tümünün çıkarılması tavsiye edilmektedir. Cerrahi müdahale sonrası hastalığın tekrarlamaması için hastalığın belirli aralıklarla takibi yapılmalıdır.

Kaynak: Takvim