“Sağlıkta şiddet” ülke sağlığını tehdit ediyor

“Sağlıkta şiddet” ülke sağlığını tehdit ediyor

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) tarafından "Sağlıkta Şiddet Günlüğü" başlığı ile paylaşılan bildiride gelecek kuşakların sağlığının, şiddet nedeniyle tehdit altında olduğuna vurgu yapıldı.

İSTAHED Yönetim Kurulu adına, Dernek Başkanı Dr. Kutbettin Demir tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Görevi güvenliği sağlamak, huzuru temin etmek ve yasaları uygulamak-uygulatmak olan kamu görevlileri de, taşıdıkları üniformayı kullanarak -ancak onun asıl anlamını unutarak- ülke sağlığının ileriye taşınması için çaba gösteren hekimleri hedef almaya başladı." ifadeleri yer aldı.

EN SON İKİ GÜN İÇİNDE, SAĞLIKTA ÜÇ ŞİDDET OLAYI DAHA MEYDANA GELDİ

Olayların içeriğine bakıldığında görünen ortak yön hep aynı diyen Demir, "Artık vatandaş hekime tedavi olmaya değil taleplerini yerine getirtmeye gidiyor. Kendi isteği tıbben veya kamu düzeni açısından uygun olmasa da yerine gelmeyince şiddete başvuruyor. Hekimler artık sıradan vatandaşın bu tavrına alıştı ama bu tavrı gösteren  polis üniforması taşıyınca artık söz bitiyor. Geçen hafta iki günde üç ayrı şehirde, üç ayrı sağlıkta şiddet olayının ikisinde de polisin olaya dahil olduğunu görmekteyiz. İçişleri Bakanlığının bu konuda artık müdahil olması, ilgililere gereken yaptırımı yapması, diğer personeline de sağlık çalışanları ile ilgili olaylarda takınacakları tutum ve davranışlarla, uyacakları kanunlar hakkında bir eğitim vermesi şarttır.

Beyaz kod'un hekimin yardım çığlığı olduğu, bu durumda hekimi karakola götürmeden, iş yerinde ifadesinin alınması gerektiği, şüphelinin ifadesi alındıktan sonra savcılığa sevkinin yapılmasının kanuni zorunluluk olduğu ilgili memurlara anlatılmalıdır. Üniformanın onlara sağlık tesislerinde tıbbi öncelik tanımadığı, sağlık çalışanlarına karşı tutumlarında dikkatli olmaları konusunda bilgileri tazelenmelidir." dedi.

Kaynak: Sözcü