Safra kesesi için hangi bölüme/doktora gidilir?

Safra kesesi için hangi bölüme/doktora gidilir?

Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı, karaciğerin alt kısmında bulunan armut şeklinde bir organdır. Yağın sindirilmesi için karaciğer tarafından üretilen bir bileşik olan safrayı depolar ve vücudun yağda çözünen vitaminleri ve besinleri emmesine yardımcı olur.

Sağlıklı bir safra kesesinde, bu işlem ağrısız olarak gerçekleşir. Bununla birlikte, safra kesesinde tıkanma meydana geldiğinde veya düzgün çalışmadığında, ciddi ağrı ve rahatsızlık meydana gelebilir.

SAFRA KESESİ PROBLEMLERİ NELERDİR?

Bazı yaygın safra kesesi sorunları şunlardır:

– Safra taşı veya kolelitiazis

Safra kesesi taşları farklı boyutlarda olabilen katı kolesterol veya pigment kütleleridir. Yüksek yağ ve safra seviyeleri kristallerin oluşmasına neden olduğunda ortaya çıkarlar. Bu kristaller zamanla birleşip taşlara dönüşebilir. Taşlar bir kum tanesi kadar küçük veya bir golf topu kadar büyük olabilir ve semptomlara neden olabilir veya olmayabilir.

– Safra yolu taşları (koledokolitiazis)

Küçük tüpler safra kesesinden safrayı taşır ve safra yolu kanalında biriktirir. Oradan ince bağırsaklara taşınır. Çoğunlukla taşlar safra kesesinde gelişir. Fakat bazen taşlar safra kesesi ile ana safra kanalına geçerek, safra kanalını tıkarlar ve çok sayıda semptoma neden olabilirler.

– Akut kolesistit

Akut kolesistit safra kesesinin akut iltihabıdır. Burada gelişen enfeksiyon sonucu safra kesesi duvarında kalınlaşma, ödem oluşur. Hastaların büyük çoğunluğunda neden safra kesesi taşlarıdır. Buna karşın safra kesesi taşı olmadan da akut kolesistit olabilir ancak istisnai bir durumdur. Genel vücut direnci düşen bazı hastalarda taş olmadan da akut kolesistit görülebilir.

– Kronik kolesistit

Birkaç akut kolesistit atağından sonra safra kesesi küçülebilir, safrayı muhafaza etme ve salma kabiliyetini yitirebilir. Bu durumda karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma belirtileri meydana gelir. Kronik kolesistit tedavisinde genellikle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.

– Akalküloz kolesistit

Akalküloz kolesistit, safra kesesinin safra taşlarına bağlı olmayan iltihabıdır. Kronik ya da ciddi bir hastalığın bu durumu tetikleyebildiği bilinmektedir.

Kaynak: Sözcü