Sabah 3'te hâlâ uyanık mısınız?

Sabah 3'te hâlâ uyanık mısınız?

Gece saat 11'de gergin olmaktan daha kötü bir şey varsa o da sabah 3'te, uyumanız için hiçbir engel yokken hâlâ uyanık olmaktır. Keyifle geçen bir uykuya daha saatler boyunca devam edecek süre varken birden beyin o saatte uyandığında, uyunan o az da olsa keyifli saatler sadece bir züğürt tesellisi olur.

Uykusuzluk sıkıntısı yaşayanların yaklaşık yarısı, bu gecenin ortasında gelen "uykusuzluk nöbetini" yaşadığını ifade eden California Üniversitesi'nden Profesör Jennifer Martin, bu kişilerin en büyük sıkıntılarının uykuya dalmak olduğunu belirtiyor.

Gecenin ortasında uyanmanızın üzerinden 20 dakika geçtiyse ve siz hâlâ uyanıksanız, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi, yatak odanızdan çıkarak biraz okuma ya da başka bir sessiz aktivite yapmanızı öneriyor ve uyarıyor: Sadece uyuyamadığınız için çok kötü hissettiğinizde yataktan çıkın.

Uykusuzluktan mustarip kişilerin bu son çareye başvurmadan önce deneyebilecekleri altı yöntem var. İşte o yöntemler:

YATAKTA KALIN

Los Angeles'ta bir klinik uyku psikoloğu olan Michael Breus, "Uykuya dalmak için kalp atış hızınızın yavaşlaması gerekir ancak yataktan çıktığınız zaman kalp atış hızınızı yükseltirsiniz." diyerek, mecbur kalınmadığı sürece yataktan çıkmamak gerektiğine işaret ediyor.

Kan şekeriniz düşmedikçe gecenin ortasında bir şeyler atıştırmamaya ve yatmadan önce sıvı tüketmemeye özen gösterin. Akşam yemeklerinde de çok fazla yemeyin.

Tüm bunların yanında belki de en önemlisi, akşamları alkol tüketmekten kaçınmak. Alkol her ne kadar uykuya dalmanızı kolaylaştırsa da gecenin ilerleyen saatlerinde uykunuzu bölme özelliği de var.

DAHA AKILLI BİR YAŞAM

Daha iyi, daha akıllı ve daha doyurucu bir yaşam sürmek için The Times haftalık tavsiyelerine kulak verin.

KARANLIKTA KALIN

Uyuyamadığınızda en ufak düğme ışıkları bile rahatsız edici olup yeniden uykuya geçmenizi engelleyebilir. Bu yüzden uyuduğunuz odada herhangi bir ışık olmadığına ve perdeden de ışık sızmadığına emin olun. Bununla bağlantılı olarak ekran ışığıyla uykunuzu iyice kaçırması muhtemel telefonunuzdan da uzak durun.

GÜRÜLTÜYÜ ENGELLEYİN

Uykuya dalmanız için kaçınmanız gereken şey sesler değil, monoton olmayan seslerdir. Yani radyatörlerin, damlayan muslukların ve buna benzer şeylerin seslerinin uykunuzun gelmesini engelleyeceğini aklınızda tutun.

Öte yandan çok sıcak hava da uykuyu böleceğinden, oda sıcaklığınıza da dikkat edin. Yeri gelmişken, yapılan araştırmaların ayakların sıcak olmasının uykuya katkı sunduğunun belirlendiğini de söyleyeyim. Araştırmalar, çoraplarla uyuyan kişilerin daha deliksiz bir uyku deneyimi yaşadıklarını ortaya koydu.

AKLINIZI SUSTURUN

Geçmiş olaylarla ilgili şeyleri düşünmek ve endişelenmek, vücudun strese bağlı olarak salgıladığı kimyasallarda bir dalgalanmaya neden olabilir, bu da kalp atış hızınızda artışa yol açabilir. Ayrıca sakinleşmeleri gereken bir zamanda hafıza ve beynin duygudan sorumlu bölgelerini de hareketlendirir.

SleepScore Labs'ta Uyku Bilimi Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Raymann, düşüncelerden arınmak için gevşeme teknikleri ve çeşitli nefes etkinliklerinin işe yarayabileceğini sözlerine ekliyor.

OLUMLU DÜŞÜNÜN

Diyelim ki sabah uyanma saatiniz 6.30 ve siz gece 3'te uyandınız. "Olamaz' Sadece 3 saatim kaldı!" gibi olumsuz düşünce ve tepkilere sarılmak yerine, "Harika! Uyumak için üç saatim daha var!" demeniz işe yaramaz gibi görünse de inanın ki işe oldukça yarıyor.

Arada bir uykusuz kalmanın sağlığınızı sarsmayacağını düşünmek, sizi olumsuz düşüncelerden uzak tutabilir.

Fakat uyku sorunlarınız 3 aydan fazla bir süre boyunca haftada 3 kereden fazla tekrarlar ve yaşam kalitenizi etkilemeye başlarsa, bu sorunun altında yatan nedenin belirlenmesi ve bu sorunun çözümüne bir an evvel gidilmesi için bir uyku uzmanına danışın.

Kaynak: The New York Times / Joanne Chen