Kıl dönmesi ameliyatsız nasıl tedavi edilir?

Kıl dönmesi ameliyatsız nasıl tedavi edilir?

Çoğunlukla erkeklerde ortaya çıkan kıl dönmesi rahatsızlığı, Avrupa'ya nazaran Türkiye'de 10 kat daha fazla görülüyor. Yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen bu durumdan ameliyatsız yöntemlerle kurtulmak ise mümkün…

Pilonidal sinüs yani halk adıyla kıl dönmesi rahatsızlığı çoğunlukla 15-35 yaş arası genç erkekleri etkiliyor. Ağrı, şişlik, kanlı akıntı, kaşıntı gibi şikâyetlerle baş gösteren ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu rahatsızlıktan korunmak için öncelikle alınacak önlemlere dair bilinçlenmek gerekiyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar,"Genel olarak erkeklerde yüzde 1, kadınlarda yüzde 0.1 oranında görülüyor. Türk toplumunda bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 10'lara çıkabiliyor, bu da Batı toplumlarına nazaran 10 kat daha fazla görüldüğünü gösteriyor bize. Özellikle hareketsiz kalan, masa başı çalışan, bilgisayar bağımlısı, uzun saatler araç kullanan, dar kıyafet tercih eden, aşırı kıllı vücuda sahip erkeklerde görülme oranları daha fazla." dedi.

KIL DÖNMESİ NASIL OLUŞUYOR?

Kıl dönmesi rahatsızlığının hem kişinin psikolojisini hem de sosyal yaşantısını olumsuz etkilediğine değinen Kar, "Hasta hekime genelde kuyruk sokumu bölgesinde ağrı, şişlik, kanlı akıntı, kaşıntı, popo üzerine oturamama gibi şikâyetlerle başvuruyor. Hastalığın temeldeki nedeni ise kuyruk sokumundaki çökük olan kısımda kılın terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida ya da matkap gibi dönerek cilt altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, delikler açması ve bu deliklere giren bakteri sebebiyle etrafının iltihaplanmasıdır. Buna bir de aşırı kıllanma ve kişisel temizlik eksikliği de ilave olduğu takdirde kıl dönmesi sorunu kronikleşiyor.

"PSİKOLOJİSİ BOZULUP EVDEN ÇIKAMAYAN VAR"

Tüm bunlar kokuya ve çamaşırların kirlenmesine de neden olarak yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Öyle ki bu hastalık nedeniyle çok kez ameliyat olmak zorunda kalan ve psikolojisi bozularak aylarca evden çıkmayan hastalar var." dedi.

Kaynak: Milliyet-Pembenar