Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü'ne Prof. Dr. Mesulam layık görüldü

Eczacıbaşı Tıp Onur Ödülü'ne Prof. Dr. Mesulam layık görüldü

Eczacıbaşı Topluluğu'nun 1959'da tıp alanında başlattığı ödüllendirme ve destek geleneğinin 60. yılında, Tıp Onur Ödülü'nün sahibi Prof. Dr. Marsel Mesulam oldu.

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tarafından Türkiye'de tıp ve eczacılık bilimlerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen ödüllendirme ve destek geleneğinin 60. yılında, "Tıp Bilim", "Tıp Teşvik", "Bilimsel Araştırma Destek" ve "Tıp Öğrencileri Proje" dalında verilen ödüller sahiplerini buldu.

Bu yıl Prof. Dr. Turgay Dalkara başkanlığında oluşturulan Bilimsel Değerlendirme Kurulu'nda Prof. Dr. Murat Akova, Prof. Dr. Şermin Genç, Prof. Dr. Ahmet Gül, Prof. Dr. Arzum Erdem Gürsan, Prof. Dr. Hakan S. Orer ve Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu yer aldı. 

Kurulun değerlendirmeleri sonucunda, evrensel bilime üst düzeydeki katkıları ve Türkiye'deki pek çok akademisyen ve bilimsel etkinliğe verdiği yakın destek dolayısıyla Tıp Onur Ödülü'ne Prof. Dr. Marsel Mesulam layık görüldü.

Tıp Bilim Ödülü, çalışmalarını periferik nöropatilerdeki akson dejenerasyonu ile periferik sinir sistemindeki Schwann hücreleri ve sinir yenilenmesi üzerine yoğunlaştıran Prof. Dr. Ahmet Höke'ye verildi. Tıp Teşvik Ödülü'nü Doç. Dr. Uğur Canpolat, Bilimsel Araştırma Destek Ödülü'nü Doç. Dr. Ceyda Açılan Ayhan, Tıp Öğrencileri Proje Ödülü'nü ise Sena Alptekin kazandı.