Çok fazla “antasit” alma sorunu

Çok fazla “antasit” alma sorunu

Noah Fagan, antasitleri şeker gibi tükettiğini söylüyor. "Yiyemediğim yemeklerin uzun bir listesi vardı. Bir günde en az 3 antasit alırdım; kötü bir günde bu sarı 6'ya çıkardı. Bu en az yedi yıl böyle devam etti."

Mide ekşimesi ve hazımsızlık için antasit kullanımı günümüzde oldukça yaygın. Dünya Sağlık Örgütü'nün ortaya koyduğu rakamlar, dünya genelinde antasite 10 milyar dolardan fazla para harcadığını gösteriyor. İngiltere'de yaşayan nüfusun yüzde 40'ından fazlası (yaklaşık 2,8 milyon kişi) bu ilaçları kullanıyor.

Hazımsızlık genellikle aşırı mide asidinden kaynaklanır ve ağrı, şişkinlik, mide bulantısı veya gazla sonuçlanır. Reflüde asit yemek borusundan boğaza kadar tatsız, ekşi bir tat bırakır. Leeds Üniversitesi'nde Sindirimbilim Profesörü olan Alexander Ford, iki tür antrasit olduğunu söylüyor: "Asidi "nötralize eden" bir alkali içerenler ve mide içeriği üzerinde bir "sal" oluşturarak yemek borusuna geri akmayı önleyen aljinat antasitler.     

Antasitler, doğru alındığında tamamen güvenlidir. Sorun şu ki çoğumuz bu ilaçları yanlış tüketiyoruz. Bazı antasitlerin ağrı kesiciler ile aynı anda alınmaması gerektiğini ya da bazı antasitlerin ise aspirin içerdiğini kim biliyor?

Antasitler dakikalar içerisinde semptomları azaltabilse de bu ilaçlara fazla güvenmek sadece daha ciddi sorunların üstünü örtmekle kalmayıp onları yaratabilir de. Dünya Sağlık Örgütü de antasitlerin sık kullanılmamaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yapılan bir araştırmaya göre tekrarlayan mide ekşimesi sorunu olan kişilerin çoğunluğu hiç tıbbi tavsiye başvurmuyor, bunun yerine semptomları yıllarca kendi kendilerine tedavi etme yolunu seçiyor. Ayrıca tıbbi tedaviye başvuranların çoğunun kadın olduğunun saptandığı bir başka araştırma da bu hastalıklara toplumda bir "kadın hastalığı" gözüyle bakıldığını da ortaya koyuyor.

Çok masum görünen reçetesiz ilaçlar bile dikkatli kullanılmalıdır. Profesöt Ford, "Gözü kapalı kullanılan bu ilaçlar hastalıkların kendilerini değil, sadece semptomlarını yok ediyorlar." Diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: "Kişi endoskopi olmuşsa ve sonuçları normal çıkmışsa, bu antasitleri kullanması makuldür. Hazımsızlığı olan gençlerin çoğunda da muhtemelen altta yatan ciddi bir neden olmayacaktır, bu yüzden onların kullanmasında da büyük oranda bir sıkıntı yok. Ancak 50 yaş üstü kişilerde bu ilaçların kullanımlarında dikkatli olunmalıdır, zira bu antasitler o kişilerde bir peptik ülser ya da mide kanseri semptomunu maskeleyebilir. Bu kişiler antasit kullanmadan önce muhakkak doktorlarına danışmalıdır."

Çok tercih edilen bir antasit üreticisi olan Bayer, "Antasitler bir sorunu tedavi etmek yerine sadece semptomları yok edere. Reçetesiz satılan tüm antasitlerde olduğu gibi, semptomlar arka arkaya 14 günden daha uzun sürerse, bir sağlık uzmanına görünmeniz önerilir." bilgisini, sattığı antasitin prospektüsünde paylaşıyor.

Hazımsızlık sorunu yaşayan hastalar için mesaj oldukça açık: Belirtiler devam ederse, bir doktora görünün.Her şey yolundaysa, o zaman antasit kullanımınızı azaltabilir ve semptomları başka yollarla hafifletebilirsiniz.Belli yiyecekler tetikleyici olabilir ancak genel olarak çok baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçınmak iyi bir fikirdir.Yatmadan hemen önce bir şey yememeye çalışın; bir şey yedikten sonra yatmak içim bir saat kadar bekleyin. Yatağınızın başucunu yükseltmeyi deneyebilirsiniz; böylece yatağa uzandığınızda başınız ve göğsünüz daha yukarıda olur ve yer çekiminin yemek borunuza giden mide asidini azaltması sağlanmış olur. Bir de eğer antasitler kullanıyorsanız, prospektüsü mutlaka okuyun.

Kaynak: The Guardian / Kate Carter