Çocukları ev kazalarından korumanın yolları

Çocukları ev kazalarından korumanın yolları

Ev kazaları her yaş grubunda görülmesine karşın özellikle çocuklarda büyük risk oluşturuyor. Küçük çocuklar; zamanlarının çoğunu evde geçirmeleri, çevrelerini keşfetme ve öğrenme konusunda meraklı olmaları, devamlı hareket etmeleri, her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları nedeniyle ev ortamında kazaya uğrama riski en yüksek grubu oluşturuyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre Türkiye'de 5 yaşından küçük çocuklarda yaralanmaların yüzde 54'ü ev ve çevresinde gerçekleşirken her yıl evde olan yaralanmalara bağlı hayatını kaybeden çocuk sayısı, lösemi ve menenjit gibi hastalıklara bağlı yaşamını yitiren çocuk sayısından daha fazla. Ayrıca yaralanmaların yüzde 58'i de çocuk bir erişkinin yanındayken gerçekleşiyor.

Bu konuda ailelere büyük rol düştüğünü dile getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Zeynep Feride Olcay, ailelere uyarılarda bulundu. Olcay, "Teknoloji ilerledikçe her şey çok daha kolay oldu. Gerek elektrik prizleri için, gerek çekmeceler, dolaplar, kapılar için çok basit mekanizmalı ekipmanlar var. Ailelerin bu ekipmanlardan muhakkak kullanmaları gerekiyor." dedi.

EVİN HER KÖŞESİ TEHLİKELİ!

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Zeynep Feride Olcay, evin her köşesinde çocukların karşılaşabileceği risklerin olduğunun altını çizdi.

Evde karşılaşılan tehlikelerin başında elektrikten kaynaklı olan kazaların yaşandığını ifade eden Olcay, "Gerek elektrikli ev aletlerinden, evde kullanılan cihazlardan özellikle mutfakta ve salonda bulunan, bunun yanında elektrik prizlerinden kaynaklı çeşitli riskler çocuklar için evlerde karşımıza sıkça çıkmakta. Ailelerin basit mekanizmalı ekipmanlardan muhakkak kullanması gerekiyor." diye konuştu.

DOLAPLARI MONTE EDİN

İş güvenliğinde de özellikle deprem olasılığına karşı evlerde kullanılan dolapların monte edilmesi gerektiğini söyleyen Olcay, "Eşyaların duvarlara monte edilmesini öneriyoruz. Hem depremden hem de küçük çocukların üzerine düşme riskinden kaynaklı olarak bunların mutlaka duvarlara sağlam bir şekilde monte edilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Milliyet-Pembenar