Beta virüsü bulaşıcı mıdır?

Beta virüsü bulaşıcı mıdır?

Çocuklu annelerin kabuslarından biri de Beta virüsüdür. Neden kabusudur? Çünkü 7-14 yaş arası çocuklarda daha sık olarak görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Peki, Beta virüsü ya da halk arasında bilinen tabiriyle Beta mikrobu nedir? Virüs çocukları nasıl etkiler? Beta virüsünde belirtiler nelerdir? Beta virüsü nasıl tedavi edilir? 

Çocuğunuzun boğazında bademcik iltihabının belirtileri varsa mutlaka doktora götürülmesi gerekir. Beta virüsünün teşhisi konulduktan sonra yani A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabından şüphelenildiğinde boğaz kültürü yapılır. Yapılan boğaz kültüründe Beta virüsünün çoğalması(üremesi) varsa hangi antibiyotiklerin tercih edileceği belirlenir. Çocuğunuzda A Grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı olduğu kesinleşirse, ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde uygulanan bir antibiyotik ile tedavi edilir. Tedavi süresi ise 10 gündür. Beta virüsü aşısı ise bulunmamaktadır.

BETA VİRÜSÜ (BETA MİKROBU) NEDİR?

Kış aylarında veya mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen Beta mikrobu diye bilinen mikroorganizma, boğazda iltihaplanma yapan bir çeşit bakteridir. Boğaz ağrısı ve ateşi olan çocukların yaklaşık yüzde 10-15'inde A grubu Beta hemolitik streptokok iltihabı vardır. Beta mikrobuna bağlı olarak bademcikleri iltihaplanan çocuklar hastalığı başkalarına da geçirebilirler. Yani bulaşıcıdır.

BETA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ

Bu mikrop sağlıklı kişilerde bulunmaz ancak Beta mikrobu bulaşmış kişilerde görülen belirtiler şunlardır:

– Yutkunma ve beslenme güçlüğü
– Kötü ağız kokusu
– Yüksek ateş
– Titreme
– Vücut ağrısı
– İştahsızlık
– Karın ağrısı
– Bulantı ve kusma
– Bademciklerde ve boğazda kızarıklık
– Küçük dilde şişlik

Kaynak: Sözcü