Aynaya baktığınızda omuzlarınız eşit değilse dikkat!

Aynaya baktığınızda omuzlarınız eşit değilse dikkat!

Aynada kendinize dikkatlice bakın. Bir omzunuz diğerinden daha yüksekse, arkadan bakıldığında bir kürek kemiğiniz diğerinden daha çıkık veya belirginse skolyoz olma ihtimaliniz var.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Özgür Özdemir, omurganın sağa veya sola eğilmesi ile ortaya çıkan skolyozun, doğumsal olabildiği gibi sonradan da gelişebileceğini söyledi.

SAĞLIKLI BİR OMURGA NASIL OLUR?

Özdemir, "Skolyoz, omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukardan aşağıya yani boyun, sırt ve bel bölgelerinde düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar sağa veya sola doğru yer değiştirir ve aynı zamanda kendi eksenleri etrafında döner. Omurgaya arkadan bakıldığında eğrilik düz durulduğunda bile fark edilebildiği gibi bazen bu denli net değildir ve ancak öne eğilme durumunda, kontroller ve röntgen filmlerinde anlaşılabilir." diye konuştu.

ERGENLİK YAŞLARINDA ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLIYOR

Skolyozun daha çok ergenlik yaşlarında ortaya çıktığını aktaran Prof.Dr. Özdemir, "Erken dönemlerde müdahale edilmediği takdirde hem kozmetik hem de kalp ve solunum sistemi üzerinde telafisi zor hasarlara yol açabilir. Hastanın ve kendisinin vücut şeklini gözlemleyerek bazı belirtileri fark etmesi hastalığın teşhisinde önem arz eder." dedi.

SKOLYOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prof.Dr. Özgür Özdemir, hastalığın genel olarak belirtilerini ise şöyle sıraladı:

"Omuz seviyeleri arasında eşitsizlik, bel çukurlarındaki asimetri, bel kemiğinde bir tarafın öne çıkıntı yapması, sırtta bir tarafta kemik kabarıklık (kürek kemiğinde tümsek görünümü)."

MR İNCELEMESİYLE TANI KONULUYOR

Skolyoz tanısının ayakta çekilen tüm omurgayı içine alan röntgen filmi ve klinik muayenede yukarıda sayılan belirtilerin bir veya birkaçının bulunması ile konulduğunu belirten Prof.Dr. Özdemir, "Skolyoz tanısı konulduğunda sebebe yönelik MR incelemesi gereklidir." değerlendirmesini yaptı. 

Kaynak: Milliyet-Pembenar