Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza

Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza
Zıtlıkların Güzelliği 'Eski ve Yeni' Omuz Omuza

Çin'in başkent Beijing'den sonraki ikinci büyük eyaleti olan Shanghai, ışığı ve enerjisi ile insanın içini ısıtan bir zıtlıklar cümbüşü. Dünyanın en büyük üçüncü nehri olan Yangtze Nehri kenarına kurulan Shanghai, Doğu Asya'nın ekonomik, finansal, uluslararası ticaret ve kültür konularında en etkili kenti olarak niteleniyor. Bu rengârenk şehir, 90'lı yıllara kadar küçük bir balıkçı kasabasıymış bugün ise çok sayıda yabancı çalışanın bulunduğu kozmopolit bir yer. Shanghai için özetle 'dünya şehri' diyebiliriz.

Beijing'den sonra Shanghai'ya gittiğinizde trafiğin daha düzenli olduğunu görüyorsunuz. Özellikle turistik bölgelerde İngilizce konusunda problem yaşanmıyor. En büyük fark şüphesiz hava durumu ile ilgili oluyor zira Shanghai oldukça ılık bir iklime sahip.

Şimdi sizlere şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden söz edeceğim.

İlk sırada kesinlikle 'The Bund' yer alıyor. Şehrin ortasından geçen ve şehri Puxi ve Pudong olarak ikiye ayıran Huangpu nehri kenarında bulunan 'The Bund', şehrin en kalabalık caddelerinden olan Nanjing Caddesi'ni nehre bağlayan kıyı kesimine verilen ad. Shanghai'ın en çok ziyaretçi çeken yeri burası, günün her saati kalabalık olduğunun altını çizelim. Nehrin kıyısında yürüyüş yolları, kafeler ve restoranlar var. Hatırlatmakta fayda var, akşam saatlerinde burası bir başka güzel… Fotoğraf makineleriniz ya da akıllı telefonlarınızın kameraları ile unutulmaz kareler çekebilir ve nehri aydınlatan ışıklar arasında 'an'ı aydınlatabilirsiniz.

Shanghai'daki 'Nanjing Caddesi' oldukça uzun ve trafiğe kapalı. Caddedeki yoğunluğun günün her saati devam ettiği söyleniyor.

16. yüzyılda inşa edilen 'Yuyuan bahçeleri', Shanghai'ın önde gelen turistik destinasyonlarından. Bahçenin içinde tapınaklar, imparator ve üst düzey yöneticilerin toplantı yaptıkları salonlar ile göl ve yürüyüş alanları bulunuyor. Klasik Çin mimarisinin güzel örneklerini burada görebilirsiniz.

'Xintiandi' bölgesi araba trafiğine kapalı. Etrafında çok sayıda restoran, kafe, bar ve mağazalar bulunuyor.

Görülmesi gereken noktalardan biri şüphesiz 'Shanghai Müzesi'. Girişin ücretsiz olduğu müzede genel olarak Çin tarihindeki heykeller, kaligrafi örnekleri ve tarihi eserler var. Birkaç saat içinde müzenin tamamı gezilebilir.

'Shanghai TV Kulesi', şehrin simge yapılarından televizyon kulesi 468 metre uzunluğu ile Asya'nın en yüksek yapılarında biri. Çelik küreler ve modern mimari anlayışına sahip kule 'The Bund' kenarında Huangpu nehrine doğru bakıyor.

Şehir, ticaret ve finans merkezi bu nedenle 'Shanghai Finans Merkezi' de bence görülmesi gereken yerlerden. 101 katlı 492 metre uzunluğundaki bina şehrin bir başka ikonik yapılarından. Binada alışveriş merkezi, otel, ofis ve seyir terası alanları yer alıyor.

Park alanı ve yürüyüş alanlarını içeren 'Halk Meydanı', şehrin merkez noktası. Batı ve Doğu Nanjing Caddelerinin ortasında kalan alan Shanghai'da en bilinen buluşma noktalarından biri.

'Jingan Tapınağı', şehirdeki tarihi mekânların başında geliyor. 800 yıla yakın geçmişi ve klasik Çin mimarisi örneği ile öne çıkan Jingan Tapınağı turistlerin uğradığı gözde yerlerden.

Şehri gezerken ulaşım konusu hiç aklınıza takılmasın çünkü Shanghai'da ulaşım oldukça rahat. Metro geniş bir ağa sahip ve 14 ayrı hat hemen hemen her noktayı birbirine bağlıyor.

Shanghai'ın global bir şehir olması elbette yemek kültürüne yansıyor. Şehirde her mutfağı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Shanghai, inanılmaz bir hızla büyüyerek, Çin'in en büyük şehri ve Uzak Doğu'nun en gözde liman kenti olmayı başarmış bir şehir. Öyle bir şehir ki, yüksek gökdelenleri geride bırakır bırakmaz bir anda kendinizi tarihin kucağında bulabiliyorsunuz. Şehrin ortasından geçen 'Pu' nehri burayı dünyanın en büyük kargo limanı yapmanın yanı sıra doğusu 'Pudong' ve batısı 'Puxi' olarak ikiye bölüyor. Çin'in en çok tercih edilen destinasyonlarından olan Shanghai, Uzak Doğu rotasına mutlaka eklenmesi gereken bir yer. Enerjisi ile insanı yenileyen şehir, sizi eski ve yeni arasında kurulan köprüde güzel anılar biriktirmeye davet ediyor.

Haber: Tuğçe Akkaş

Video Link: https://www.youtube.com/embed/tiT3ED_ZwPQ