Zhengfei: “Huawei Ajanlık Yapmıyor”

Zhengfei: “Huawei Ajanlık Yapmıyor”

Çin'deki girişimcilere göre, Steve Jobs gibi bir efsane. ABD'deki yetkililere göre, Çin hükümetinin, dünyadaki bilgisayar sistemlerine ve veri ağlarına sızmasını sağlayan bir şirketin arkasındaki gizli beyin.

Birleşik Devletler makamlarının, teknoloji devi Huawei'nin kurucusu ve başkanı 74 yaşındaki Ren Zhengfei'nin kızı ve aynı zamanda Huawei'nin mali işler başkanı olan Meng Wanzhou'nun 1 Aralık'ta Kanada'da tutuklanmasına karar vermesinden bu yana yaptığı ilk açıklamada, kızını çok özlediğini ve Trump'ın bu olaya müdahale edip etmeyeceğini görmek için beklediğini ifade etti.

Meng Wanzhou, ABD'nin İran'a yaptırımlarını deldiği iddiasıyla dolandırıcılıkla suçlanıyor. Washington, Wanzhou'nun iadesini istiyor. Trump ise, Ren Zhengfei ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşını sona erdirmeye yardım ederse araya girebileceğini söylüyor.

Bu arada geçen hafta Polonyalı yetkililerin, Beijing'deki casusluk suçlamasıyla ilgili olarak bir Huawei çalışanını tutukladıklarını söylemesinin ardından şirket, bahsi geçen adamı cumartesi günü kovdu.

Zhengfei, "Ülkemi seviyorum. Komünist Parti'yi destekliyorum. Ama asla herhangi bir başka ülkeyi incitecek bir şey yapmam." diyerek, şirketinin hiçbir hükûmete karşı casusluk yapmadığını anlatmaya çalışıyor.

Huawei yöneticileri defalarca Çin hükûmetinden ve ordudan bağımsız olduklarını söylediler. Hatta Zhengfei, "Hisse senetlerimizin bile yüzde 1'ini elinde tutan hiçbir dış kurum yok." dedi. Batılı hükûmetler, firmanın ürünlerinin devlet müdahalesinden bağımsız olduğuna dair kanıt sunmaları için zorladılar.

WikiLeaks tarafından yayınlanan diplomatik bir belgeye göre, Ren, 2008'de Amerikan Başkonsolosu'na, Huawei'nin Beijing'le gerçekten bağları olsaydı, şirketin telekom teçhizatı değil, gayrimenkul sektöründe olacağını, çünkü kolay paranın bu sektörde olduğunu söyledi.

Ürünleriyle Tüm Dünyayı Saran Bir Şirket

Huawei'nin 180.000 çalışanı var ve dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi. Tüm dünyada bugün Apple'dan çok daha fazla akıllı telefon satan Huawei'nin kurucusu, medyaya yaptığı açıklamalarda şirketinin başarısını, çalışanlarının zorluklarla baş edebilen performanslarına bağlıyor.

Zhengfei, 1944 yılında Guizhou'da doğdu. Öğretmen bir ailenin yedi çocuğundan biriydi. Babası Ren Moxun, Zhejiang Eyaletindeki bir jambon üreticisinin oğluydu. Zhengfei 2001 yılında yazdığı bir makalede, ailesinin çok fakir olduğunu, liseyi bitirene kadar düzgün bir tişörte sahip olmadığını belirtmişti.

Resmi şirket biyografisine göre üniversitede mühendislik okudu ve 1974'te Çin ordusunun altyapı mühendisliği teşkilatına katıldı. Çin'in henüz bir özel sektör ekonomisine sahip olmadığı günlerde, üniversite mezunlarının orduya katılması olağandışı değildi. Altyapı mühendisliği teşkilatı 1983 yılında dağıtıldı. Birkaç yıl sonra, 2016'da Zhengfei ve iş ortakları, Huawei'yi kurdular.

Cesaret, güç, sadakat ve avlanmadaki yeteneği temsil eden "Kurt kültürü"ne sahip olan Huawei, tüm çalışanlarına zorlu rekabet ruhunu empoze etti ve onları her zaman daha çok çalışmaya yönlendirdi. 

Zhengfei'nin aile fertlerinin birçoğu Huawei için çalışıyor. Aile bağları da oldukça güçlü. Uzun süredir telekom endüstrisindeki insanlar, Zhengfei'nin, ölümünden sonra şirketin varisi olarak bu akrabalarından birini gösterip göstermeyeceğini merak ediyordu ama Zhengfei, 2013 yılında, halefinin vizyon, iyi karakter ve hem yeni teknolojiler hem de müşterilerin ihtiyaçları hakkında derin bir anlayışa sahip olması gerektiğini söyledi, "Aile üyelerim bu niteliklere sahip değil. Bu yüzden benim ardımdan şirketin başına geçmeyecekler." dedi.

Kaynak: The New York Times & Raymond Zhong