Zeyrek: Sibirya Ekspresi, Orient Ekspresi Bir de Doğu Ekspresi Büyük İlgi Görüyor

Zeyrek: Sibirya Ekspresi, Orient Ekspresi Bir de Doğu Ekspresi Büyük İlgi Görüyor

Hürriyet Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Ankara'da başlayıp Kars'ta biten Doğu Ekspresi'ne olan ilgiyi değerlendirdi. Zeyrek, biraz geç kalınmış olsa da Sibirya Ekspresi ve Orient Ekspresi'nin tüm dünyada çok tercih edilen seyahat rotaları olmasının ardından sonunda Türkiye'de de Doğu Ekspresi'nin seferlerinin büyük ilgi gördüğünü dile getirdi.

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın hazırlayıp sunduğu Manşet programında Deniz Zeyrek, sözlerine şöyle devam etti; "St Petersburg'dan başlayarak, Sibirya'da son bulan 15 günlük Sibirya Ekspresi seferlerine ilgi o kadar büyük ki 15 bin Euro gibi inanılmaz fiyatlarda olan biletler bile satılıyor. Burada da oluşan ilgide, sosyal medyanın büyük bir etkisi oldu, çünkü insanlar gittikleri yerlerde kendilerini fotoğraflayarak hemen paylaşmayı o kadar sevdiler ki sırf bunun için bile tüm yolu gitmeyi tercih edebiliyorlar. Buz tutmuş Çıldır Gölü'nde yürürken ya da atlı kızakla dolaşırken çekilmiş fotoğraflarını paylaşmak istiyor. Ayrıca Kars'ın 43 yıllık bir Rus geçmişi var. Belediye başkanlarından Naif Alibeyoğlu'nun, Baltık mimarisinden kalan taş yapıları korumaya almasının özellikle Kars'a büyük bir katkısı oldu. Bu bölgelerde çekilen fotoğraflar, sosyal medyada büyük ilgi gördü. Sarıkamış kayak merkezi, Ani Antik Kenti ve orada tarih boyunca yaşamış farklı medeniyetler nedeniyle çok daha önce de bu geziler düzenlenmeye başlanabilirdi ancak, önceden trende tek bir yataklı kompartıman vardı oysa ki insanlar, pulman koltuklar yerine yataklı kompartımanlarda sahip oldukları özel alan içinde rahat şekilde bu seyahati yapmaktan zevk aldı. Kimisi kendi müziğini getirip çaldı, kimi camları ışıklarla süsledi, romantik yemek yedi, kimi evlilik teklif etti. Tren, Anadolu'nun birçok şehrinden geçiyor ve muhteşem manzaralara şahit olunuyor. Biz de sadece bir grup arkadaş olarak bunu insanlara göstermeye çalıştık. İşe de yaradığını düşünüyorum, valiyle konuştuğumda, bu kışın rezervasyonlarının da dolmaya başladığını söyledi".

"Kars'ta Yaban Hayat Sürüyor"

Kars ve çevresinin doğası ülkemizde yaban hayatının devam ettiği ender yerlerden olduğunun altını çizen Deniz Zeyrek; "Kuzey Doğu Derneği, Kuş Gözlem Toplulukları geliyor, birçok akademisyen doğal hayatla ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor,  örneğin, Sarıkamış'taki boz ayıları takip ediyorlar, Çıldır Gölü'ndeki nadir bulunan kuşları gözlemliyorlar. Kalkınma ajansı da bu tür projelere çok önemli destekler veriyor.  Bunların yanı sıra, Sivil toplum kuruluşlarında da büyük bir artış oldu" ifadelerini kullandı.

Kars Mutfağı ve Kaz Eti

Kars Mutfağının da bu destinasyonun bu denli tercih edilmesinin nedenlerinden biri olduğunu belirten Zeyrek; bu konuda da şunları söyledi; "Kaz yemeği özellikle Kars ile özdeşleşti, Kafkaslar'ın piti adlı yemeği popülerleşti, Kafkas mantısı gibi oraya özgü yemeklere gösterilen ilgi büyüdü. Yemek sektöründe de kadınlar çok fazla işletme kurmaya başladı. Mutfak sektörü, kadınları kentin ekonomisine dahil etti ve onlar da çok başarılı oldular. Kaz eti ülkenin tamamında çok yaygın olmasa da kışın doğu bölgesinin protein kaynağıdır ve Kars Bölgesinde hazırlanan kaz yemeğinin yurt dışındaki örneklerinden daha yumuşak oluşuyla ünlüdür. Bunun da nedeni Kars'ta kaz etinin özel bir işlemden geçirilmesidir. Kaz, imece usulü bir kültürdür ve bizde kaz kesildikten sonra mahallenin bütün kadınları bir araya gelir. Tüyleri yolunarak kurutulmaya hazır hale getirildikten sonra, Kars'ın ayazında o kazlar bir iki ay boyunca bekletilir, bu süreç de kaza bambaşka bir tat katar. Ben gazetede dış haberler muhabiri olarak çalıştığım için, yurt dışında birçok yerde kaz etini deneme şansım oldu ama Kars'taki tadı hiçbir yerde bulamadım".