Yeni Türkiye'ye Doğru Makas Değişikliği

Yeni Türkiye'ye Doğru Makas Değişikliği

Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pazar günü açıkladığı seçim manifestosunu değerlendirdi. Güler, Türkiye'nin 2013 Gezi Olayları'ndan beri dışarıdan bir saldırı altında olduğunu ve bu saldırının merkezinin 15 Temmuz'da tam olarak ortaya çıktığını ifade etti.

CRI TÜRK'te Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında Turgay Güler şunları söyledi; "15 Temmuz'da Türkiye tarihinin en büyük saldırısı gerçekleştiğinde, bu millet o saldırının arkasındaki gücü, ülkeyi ve odakları çok net bir şekilde gördü. Şimdi Erdoğan, bu mücadelenin bitmediğine vurgu yapıyor. Eski Türkiye, Yeni Türkiye'ye doğru makas değiştirmeye çalışıyor. Eski Türkiye'nin enstrümanlarıyla bugüne kadar sayısız ekonomik krizler, darbeler, sıkıntılar, siyasi istikrarsızlıklar yaşadık. 24 Haziran'da bu makas değişikliği gerçekleşirse, Yeni Türkiye'de aranan özgürlüklerin, insan hakları bağlamındaki tüm eksikliklerin, ekonomik refahın daha kolay ulaşılabilir olacağının altını çizdi Erdoğan. 24 Haziran ile ilgili olarak ben Erdoğan'ın bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum çünkü Erdoğan'ın sesi halkın kulağına değdiği andan itibaren, toplumda her şey başkalaşıyor. Burada esas konuşulması gereken muhalefetin durumudur, çünkü maalesef Türkiye'de güçlü bir muhalefet yok".

Muhalefetin Yeni Stratejisi

Turgay Güler, meclis aritmetiğine dair, "güdülen yeni bir stratejinin muhalefet tarafından Ak Parti tabanına yayılmaya çalıştığını düşünüyorum. Buna göre, seçimlerde Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı olarak seçmek ama Ak Parti'ye oy vermemekten bahsediliyor. Yapılan anketlere göre Erdoğan'ın yüzde 55 ile ilk turda ipi göğüsleyeceğine dair bir şüphe olmadığı için muhalefet, en azından meclis aritmetiğini değiştirerek, çoğunluğun Ak Parti'de olmasına engel olmayı amaçlıyor. Ak Parti'nin bu konuda bir çalışma içinde olması gerekir" ifadelerini kullandı.