“Yaz gelmeden güneş koruyucu kullanımına başlanmalı”

“Yaz gelmeden güneş koruyucu kullanımına başlanmalı”

CRI TÜRK'te yayınlanan "Doktorla Randevu" programına bu hafta Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Uzman Dr. Selma Salman konuk oldu.

Özellikle bahar aylarında cilt sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Salman, "Genel cilt bakımında dört ana basamak vardır. İlk basamak; cilde uygun yüz yıkama jeliyle sabah-akşam cildi temizlemek, ikinci basamak; cildi toniklemek (Gözenekler çok açıksa her gün, değilse haftada 3-4 kere), üçüncü basamak; yağlı cildi su bazlı ürünlerle, kuru cildi yağ bazlı ürünlerle nemlendirmek, dördüncü basamak ise; güneş koruyucu kullanmak." dedi.

"GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIMINA BAHAR AYLARINDAN İTİBAREN BAŞLANMALI"

Güneş koruyucuların yaz-kış kullanılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Salman, kışın 15 faktörlü güneş korucunun yeterli olacağını belirterek, beyaz tenli kişilerin 30 faktörlü bir koruyucu kullanması, bahar aylarından itibaren de koruyucunun 2-3 saatte bir yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

HANGİ BESİNLER CİLDE İYİ GELİR?

Bazı bitkisel ürünlerin cilde faydası olduğunu söyleyen Dr. Selam Salman, "Örneğin; zeytinyağı cildi nemlendirir, c vitamini içeren limon suyu antioksidandır, ton eşitsizliğine iyi gelir. Gülsuyu, gözenekleri daraltır. Ama bunların miktarı önemli, cilde zarar da verebiliriz. Akneli bir cilde zeytinyağı sürersek cilt daha da yağlanabilir. Ya da hassas cilde limon uygularsak ciltte kızarıklık, aşırı kuruluk meydana gelebilir." diye konuştu.

CİLT KIRIŞIKLIKLARI NASIL ÖNLENEBİLİR?

Cilt kırışıklıklarının önlenebileceğini ya da azaltılabileceğini de aktaran Dr. Selma Salman, "Cildimizde 'kollajen elastin' denilen bir doku vardır. 30 yaşından itibaren bunun üretimi azalmaya başlar ve bu yaşlanmanın getirdiği bir süreçtir. Bu nedenle de 30 yaşından itibaren kişilere kozmetik uygulamalara başlamalarını öneriyoruz; mezoterapi, prp gibi… Ne kadar 'kollajen elastin' üretimini tetiklersek ciltte o kadar az kırışıklık oluşuyor." açıklamasını yaptı.

Video Link: https://www.youtube.com/embed/-bkt0oZVpog