Yaz Aylarında Gözünüzü Zararlı Işınlardan Koruyun!

Yaz Aylarında Gözünüzü Zararlı Işınlardan Koruyun!

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Faik Oruçoğlu,  CRI TÜRK FM'de yayınlanan "Doktorla Randevu" programında yaz aylarında kullanımı sıklaşan güneş gözlükleri ve bunların doğru kullanımı hakkında bilgi verdi.

Güneş gözlüğünü seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Oruçoğlu, öncelikle güneş ışınları hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Oruçoğlu, özellikle iklim değişikliklerinin ve ozon tabakasının incelmesinin verdiği etkiyle uzun süre güneş ışınlarına ve özellikle mor ötesi zararlı ışınlara maruz kalmanın gözde kataraktın yanı sıra sarı nokta hastalığına, göz çevresindeki ciltte kanserlere neden olduğunu, aynı şekilde göz yüzeyini örten dokuda değişiklikler, gözlerde kızarıklık, sulanma, yanma-batma meydana gelebileceğini belirtti.

Güneş Gözlüğünde Olması Gereken Özellikler Neler?

Güneş gözlüklerini seçerken, "pahalı olan iyidir" diye genelleme yapmanın doğru olmadığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Faik Oruçoğlu, gözlüğün UV bloke etme oranının gözlük üzerinde belirtilmiş olması gerektiğini, bu oranın yüzde 99-100 olması gerektiğini ya da 400 nanometre altındaki ışınları geçirmediğine dair bilgi olması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Faik Oruçoğlu, özellikle sürücülerin kullanması gereken polarize camın en büyük özelliğinin parlamaları ve yansımaları emmesi olduğunu ifade ederek, "Polarize güneş gözlükleri bu parlamaları camın ön kısmında tek noktada toplar ve geri yansıtarak göz içine girmesini engeller. Polarize cam katarakt ameliyatı geçirmiş veya lazer ameliyatla çizdirilmiş gözler için özellikle tavsiye edilir" dedi.

 

Güneş gözlüğü yüz şekline göre nasıl seçilir?

Güneş gözlüğünü seçerken gözlüğün yüze tam oturduğundan emin olunması gerektiğini belirten Oruçoğlu, "Güneş gözlüğü suratınızda büyük ya da küçük kalmamalıdır, gözün etrafını tamamıyla kapatmalıdır" ifadelerini kullandı.

İşportadaki Gözlüklere Dikkat!

İşportada satılan güneş gözlüklerinin kullanılmaması gerektiğine de dikkat çeken Oruçoğlu, bu gözlüklerin her iki camının bile bazen birbirinden farklı olduğunu, dolayısıyla işin içinden çıkılmaz göz hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi. 

Haber: Tülin Tonkuş