Yarkadaş: Medyaya Düşen En Büyük Sorumluluk Gerçeği Yansıtmaktır

Yarkadaş: Medyaya Düşen En Büyük Sorumluluk Gerçeği Yansıtmaktır

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Zeytin Dalı Harekatı'na dair sosyal medyada yapılan paylaşımlarıyla PYD-PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle göz altına alınan ve tutuklananlar sonrası medyanın genel tutumunu değerlendirdi.

Yarkadaş, "gazetecilerin bu tür operasyon ya da savaşlarda önce gerçekler ölür, şeklinde bir sözü vardır ve tüm gazetecilerin bu söze dikkat etmesi gerekir çünkü gazetecilerin misyonu öncelikle gerçeği yansıtmaktır" diye konuştu. CRI TÜRK FM'de Tuğçe Akkaş'ın sunduğu Manşet programında son gelişmeleri değerlendiren Barış Yarkadaş, gazetecinin görevi ne olursa olsun bir operasyonun parçası olamayacağını çünkü gazetecinin kamu adına görev yaparken toplumsal çıkarları düşünmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yarkadaş, Kral FM'de Afrikalı Ali takma adlı, gerçek adı Ali Şentürk olan yayıncının "operasyona itiraz eden ister gazeteci ister milletvekili olsun, sokağa çıktığında vurun! dedi. Bu dünyanın hiçbir yerinde yayıncılık ve gazetecilikle bağdaşmaz" ifadelerini kullandı. Barış Yarkadaş, Afrikalı Ali adlı yayıncının bu sorumsuz yayınını hemen RTÜK'e şikâyet ederek, cezalandırılmasını istediklerini, bunun üzerine de Kral FM'in hemen programı yayından kaldırdığını belirtti. Yarkadaş, "medyanın dikkat etmesi gereken husus, provakasyonlara çanak tutmamak, Türkiye'ye ve halkın birbirine zarar vermesine neden olabilecek yayınlardan kaçınmalıdır" dedi. Barış Yarkadaş, gazetecinin hiçbir zaman bir partizan gibi, bir kamu görevlisi gibi, bir devlet yöneticisi gibi davranamayacağını vurgulayarak, gazetecinin ne olursa olsun gerçeği yansıtması gerektiğini kaydetti.

"SOSYAL MEDYADAKİ OPERASYONLAR ÇOK ABARTILI VE GEREKSİZ"

Yarkadaş, operasyonu herhangi bir açıdan sadece eleştirenlerin bile vatan haini ilan edilerek, linç edilmek istendiği bir dönemde gerçeğin peşinde olan gazetecilerin işinin çok zor olduğunu dile getirdi. Destekçilerin gazetecilik yapma derdi olmadığını sadece ellerine verilen metinleri okuduklarını söyleyen Barış Yarkadaş, sosyal medyadaki operasyonları çok abartılı ve gereksiz bulduğunu belirterek, "insanlar operasyona itiraz edebilir ve bunu demokratik bir şekilde dile de getirebilirler, itiraz edenleri PKK'lı ilan ederek gözaltına almanın hiçbir mantıklı yanı yoktur, iktidar partisi, Afrin'e yapılan operasyonu gerekçe gösterip, onu bir örtü olarak kullanarak muhalefeti, muhalif kesimleri baskı altına almaya çalışıyor" ifadelerini kullandı. Yarkadaş, "iktidarı uyaralım, bu eğer millî bir operasyonsa, bunu partinizin çıkarları için kullanmayın, yoksa operasyona da gölge düşürürsünüz. İktidar partisi, Afrin Operasyonu'nu bir seçim tanıtım videosu haline dönüştürdü" diye konuştu. Barış Yarkadaş, bir tarafta da hayatın gerçeklerini göz ardı etmemek gerektiğini söyleyerek, benzinin altı liraya çıktığına ve bir deponun yaklaşık 350 TL'ye dolmasının sorumluluğunun da bu hükümette olduğuna dikkat çekti.

"AKP GENEL BAŞKANI, BU AYRIŞTIRICI DİLDEN BİR AN ÖNCE VAZGEÇMELİ"

Yarkadaş, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın CHP milletvekillerine hiç de hak etmedikleri bir şekilde seslendiğini, CHP'lilerin sıcak yataklarında yattığını, bu memleketin dertleriyle ilgilenmediğini, askerin de şehit olduğunu söylediğine vurgu yaparak, "şehitlerden Fatih Mehmethan, CHP yöneticilerinin yeğeni, Atatürkçü Düşünce Derneği'ne üye bir ailenin evladı ve Ali Açar, CHP Mersin-Mut ilçe yöneticisi şehit olurken Erdoğan, CHP'liler sıcak yataklarında uyurken diyebiliyor" dedi.

Barış Yarkadaş, AKP Genel Başkanı'nın bu ayrıştırıcı dilden bir an önce vazgeçmesini tavsiye ederek, bu üslubun operasyonun gerçekliğine ilişkin kuşkular uyandırmaya başladığını, "acaba iktidar gerçekten Türkiye'nin milli çıkarları için mi bu operasyonu yaptı yoksa AKP bir seçime hazırlanıyor da buna bir propaganda malzemesi üretmek için mi operasyona girişti soruları da kamuoyunda daha çok sorulmaya başlıyor" ifadelerini kullandı.