“Yardımcı Doçentlik, Gereksiz Bürokratik Prosedürler İçerdiği İçin Kaldırılmak İsteniyor”

“Yardımcı Doçentlik, Gereksiz Bürokratik Prosedürler İçerdiği İçin Kaldırılmak İsteniyor”

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mazhar Bağlı, TBMM Millî Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülmekte olan yardımcı doçentliğin kaldırılarak, tüm yardımcı doçentlerin doktor öğretim görevlisi kadrosuna geçirilmesini öngören yasa teklifini ve gerekçesini değerlendirdi. Bağlı, "bu düzenlemenin esas gerekçesi, doçent olma sürecinin çok uzun zaman alması ve gereksiz birtakım bürokratik prosedürleri içeriyor olmasıdır" dedi.

CRI TÜRK'te Manşet programında 'yardımcı doçentlik' konusundaki son gelişmelerine değinen Prof. Dr. Mazhar Bağlı, yardımcı doçentler, gerekli puanları elde ettikten sonra, üniversiteler arası kuruma başvurduğunda, kurumun belirlediği bir jüri eser incelemesi yaptıktan sonra, girilen mülakat sınavların hep tartışılmakta olduğunun altını çizdi. Bağlı, bir mülakat sınavına itiraz eden kişinin, daha sonraki mülakat sınavlarındaki öğretmenlerin birbiriyle anlaşarak, o kişinin geçmesine müsaade etmediğini ifade etti.

Prof. Dr. Mazhar Bağlı, "her ne kadar yasada, asla yargıya başvurulamaz denmese de fiilen yargıya başvurulamıyordu" diye konuştu. Bağlı ayrıca, mülakat sınavlarının objektif olması amacıyla, sınavların kayıt altına alınarak, diğer ülkelerde de var olan benzer bir uygulamanın Türkiye'de gerçekleştirilmesinin talep edildiğini belirtti.