Xi'den Kuzey Kore ve ABD'ye “Orta Noktada Buluşma” Çağrısı

Xi'den Kuzey Kore ve ABD'ye “Orta Noktada Buluşma” Çağrısı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile çarşamba günü Beijing'de bir araya geldi. Çin devlet medyası, Xi Jinping'in Pyongyang ve ABD'nin duran nükleer görüşmelerinde bir anlaşmaya varmak için orta noktada buluşabilmelerine dair umudunu dile getirdi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu hafta, ABD'ye "komünist komşuların" Pyongyang'ın nükleer programı konusundaki duran görüşmeleri sonlandırmak istedikleri mesajı verdikleri bir zirve düzenlediler.

Beijing'in Tiananmen Meydanı'ndaki Büyük Halk Salonu'nda gerçekleşen görüşme, Trump yönetimine, nükleer silahların yok edilmesi anlaşması için uzlaşmaya hazırlanmasını hatırlatma mesajı taşıyor.

Xinhua haber ajansı, Kuzey Kore'nin, ana ekonomik ve diplomatik ortağı olan Çin'e bu yılki dördüncü ziyareti olan zirvede, Xi'nin, Kuzey Kore lideri ile Trump arasında süren görüşmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tarafların "orta noktada buluşmasını" umduğunu söylediğini belirtti.

Kuzey Kore'nin genç liderinin, Çin Cumhurbaşkanı konuşurken sık sık not aldığı görüşmede, Kim, Kore Yarımadası'ndaki durumun iyileştirilmesinde kilit rol oynadığı için Çin'i takdir etti ve Trump ile ikinci bir toplantının başarılı olmasını sağlamak için çalışacağını ifade etti.

Çin devlet televizyonunun gösterdiği görüntüler, yakın ilişki mesajlarını vurguladı. Ülke liderleri daha sonra, eşlerinin de katılımıyla bir araya geldiler. Kim ve eşi Ri Sol Ju, geleneksel Çin tıbbı fabrikasını gezdi.

Kısa süre önce Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang, Washington'un Kuzey Kore'nin ekonomisini sarsacak yaptırımları gevşetmesi gerektiği uyarısında bulunmuştu. Beyaz Saray ise, Kuzey Kore'nin nükleer silah programını kaldırdığını doğrulayana dek yaptırımlarını sürdüreceğini söyleyerek, bu uyarıları reddetmişti.

Kaynak: The Wall Street Journal - Josh Chin & Andrew Jeong