Xi'den Ekolojik Medeniyet İnşasını İlerletme Vurgusu

Xi'den Ekolojik Medeniyet İnşasını İlerletme Vurgusu

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ekolojik medeniyet inşasını ilerletmede stratejik kararlılığı sürdürme çabalarının ve ülkenin kuzey sınırındaki bölgelerin güzel manzaralarının korunmasının önemine dikkat çekti.


Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 2. Toplantısı kapsamında İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nden gelen delegelerin katılımıyla bugün gerçekleştirilen panelde söz konusu açıklamayı yaptı.


Cumhurbaşkanı Xi, ekolojik sistemin iyi bir şekilde korunmasını vurgularken, insanları çevre kirliliğe karşı kararlı bir şekilde mücadele etmeye çağırdı. Xi, ekolojik medeniyet inşasının 2012'deki 18'inci ÇKP Ulusal Kongresi'nden bu yana büyük ilerlemeler kaydederek zenginleştiğini de söyledi.


Öte yandan yerel yönetimlere seslenen Cumhurbaşkanı Xi, ekolojik bir medeniyet inşasında ÇKP'nin düzenlemelerini ve gerekliliklerini dikkate almaları gerektiğini kaydetti.


Çin'in kuzeyinde yer alan İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin ekolojik güvenlikte kalkan haline gelmesi için bölgenin omuz atması gereken büyük sorumluluklar taşıdığını belirten Xi, ülkenin genel kalkınmasında bölgenin stratejik bir öneme sahip olduğuna değindi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında çevrenin korunması ve ekonomik kalkınmanın bütün olarak birbirini tamamladığının altını çizdi.


Çin ekonomisinin hızlı büyüme aşamasından yüksek kalite standartlarına geçiş sürecinde, çevre kirliliği kontrölü ve çevresel yönetişimin iki önemli görev olduğuna da Cumhurbaşkanı Xi tarafından dikkat çekildi.


Xi Jinping ayrıca ülkenin ekolojiye öncelik verirken yeşil projeler ile yüksek kalkınma yollarının keşfedilmesi gerektiğini bildirdi.


"Ormanları, otlakları, sulak alanları, nehirleri, gölleri ve çölleri içeren çeşitlendirilmiş doğal formları ile İç Moğolistan Özerk Bölgesi, uzun bir zaman dilimi sonunda oluşmuş kapsamlı bir ekolojik sisteme sahiptir." diyen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bölgede ekolojik koruma ve rehabilitasyon alanında entegre tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.


Xi son olarak kirlenmeyi önlemek ve kontrol altına almak için kararlı ve etkili bir mücadelenin altını çizerek halkın yarattığı belirgin çevre sorunlarının doğru bir şekilde ele alınması gerektiğini söyledi.