Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (6)

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (6)

"Tüm etnik gruplar nar taneleri gibi sıkı şekilde bir arada olmalıdır"

"Hiçbir etnik grup orta halli refah toplumu inşasının dışında kalamaz"

Bu sözler, Xi Jinping'in milli birliğe ve tüm etnik grupların ortak kalkınmasına yönelik beklentilerini yansıtıyor. 56 etnik gruptan oluşan bir ülke olan Çin'de azınlık etnik gruplar nesillerden beri ülkenin her bir köşesinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Bütün azınlık etnik grupların büyük bir aile olarak, mutlu bir şekilde yaşayıp yaşamayacağı, Xi Jinping'in en büyük kaygılarından biri. Xi, ÇKP'nin 18. Ulusal Kongresi'nin yapıldığı 2012 yılından bu yana, azınlık etnik grupların yaşadığı birçok bölgeye ayak izlerini bıraktı. Bugünkü programımızda size Xi Jinping ile azınlık etnik gruplar arasındaki hikâyeleri anlatacağız...

"Uzaklardan gelmeniz beni çok mutlu etti. Kış olmasına rağmen, geçmişte olduğu gibi yollar kardan kapanmadı."

Xi bu sözleri, 2015 yılında başkent dışına ilk ziyareti sırasında, Yunnan Dulong etnik grubuna mensup vatandaşlara söyledi. Dulong Nehri nahiyesi, Yunnan eyaletinin Nu Nehri Lisu Özerk İli'ne bağlı Gongshan ilçesinde bulunuyor. Nahiye, Çin'deki en ücra bölgelerden biri olarak biliniyor. Nahiye'ye giden yolların çok kötü olmasından dolayı eski zamanlarda buraya "insanları ağlatan yer" deniyordu.

Bölgenin yerel yetkilileri 2014 yılının yeni yıl arifesinde Xi Jinping'e bir mektup yazarak, bölgede bir karayolu tünelinin hizmete gireceği haberini verdiler ve Xi Jinping'den de bir tebrik mektubu aldılar. Bir sene sonra Yunnan'da incelemelerde bulunan Xi Jinping, özellikle Dulong etnik grubuna mensup vatandaşları kaldığı otele davet etti. Xi o buluşmada şöyle konuştu:

"Dulong halkının nüfusu pek yüksek değil, 6 bin 900 küsurluk bir nüfusu var. Buna rağmen, 56 etnik gruptan oluşan ailemizin eşit bir ferdidir. Şimdi, hepimiz Çin ulusunun canlandırılması ve Çin rüyasının gerçekleştirilmesi için kutsal bir misyon üstleniyoruz. Çin Komünist Partisi, tüm etnik grupların gelişimiyle yakından ilgileniyor. Parti ve hükümet her zaman size ilgi ve destek verecek."

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin topraklarının yaklaşık altıda birini oluşturuyor. Bu topraklarda Han, Uygur ve Kazak halklarının da içinde bulunduğu 47 etnik grup yaşıyor. Xi, buradaki istikrar ve kalkınmaya her zaman büyük ilgi gösteriyor.

Xi, Nisan 2014'te Xinjiang'in güneyindeki Kaşgar bölgesini ziyaret etti. Uygur köylülerden Abdukeyim Rozi'nin evine giderek, üretim ve yaşam koşullarını anlamak için oturma odasına, mutfağa, koyun ağılına, meyve bahçesine ve tarım makinelerine baktı.

"Bu ziyaretim, merkezi hükümetin tercihli politikalarının halkın taleplerini karşılayıp karşılamadığı konusunda değerlendirmede bulunmayı amaçlıyor. Parti, tüm politikaları halkın isteklerine uygun olarak ve halka yarar getirme ilkesi temelinde hazırlamalı ve uygulamalı."

Xinjiang'daki milli birlik çalışmaları, Xi Jinping'i daima yakından ilgilendiren konulardan biri. Xi, konuyla ilgili konuşmalarından birinde şunları söyledi:

"Milli birlik, bütün etnik gruplar için hayati değer taşıyor. Xinjiang'ın kalkınmasının ve ilerlemesinin temelini ve 1,3 milyardan fazla Çin halkının ortak iradesini oluşturuyor. Milli birliği gözümüz gibi korumalıyız, milli birliğe de kendi hayatlarımız gibi değer vermeliyiz. Nar taneleri gibi bir arada sıkı bir şekilde yaşamalıyız."

Ningxia Hui Özerk Bölgesi'ne bağlı Xihaigu, ülkede en çok yoksul nüfusun yaşadığı bölgelerinden biri. Buradaki yoksullukla mücadele çalışmalarına ve sosyal gelişime her zaman ilgi gösteren Xi Jinping, Temmuz 2016'da Ningxia'da incelemelerde bulunurken şunları hatırlattı:

"1997 yılında buraya geldiğimde gördüğüm yoksulluk beni şoke etmişti. Dolayısıyla bir karar verdim, ÇKP Merkez Komitesi'nin düzenlemeleri çerçevesinde, Ningxia'ya yardım politikasının hayata geçirilmesi çalışmalarını hızlandırma kararı aldım. Daha sonra yaşam koşulları pek uygun olmayan yerlerde yaşayan insanlar, koşulları nispeten iyi olan yerlere taşınarak, Minning köyünü inşa ettiler."

O dönem ÇKP'nin Fujian Eyaleti Komitesi Sekreter Yardımcısı ve Ningxia'ya Yardım Ekibi Şefi görevlerini yürüten Xi Jinping, Ningxia'yı ziyaret etti ve kentte izlenimlerde bulundu. Daha sonra da yardım projesine iki eyaletin kısa isminden oluşan "Minning köyü" adı verildi. Aradan 20 yıl geçti. Minning köyü, sekiz binden fazla yoksul nüfusa sahip bir köyden, bugün 60 bini aşkın nüfusa sahip bir örnek kasabaya dönüştü. Burada yaşanan bu büyük değişiklikleri gören Xi, şunları söyledi:

"Minning köyü 20 sene içinde Minning kasabası haline geldi. Kişi başına düşen gelir eskiden 500 yuan iken, bugün 10 bin yuna çıktı. Yani yaklaşık 20 kat arttı. Mutlu bir hayata kavuştuğunuzu görünce çok sevindim. Hepinize daha güzel bir hayat diliyorum ve Ningxia'nın orta hali refah toplumu hedefine bir an önce ulaşabilmesini umuyorum."