Xi Jinping'den İnovasyon, Girişimcilik ve Yaratıcılık Vurgusu

Xi Jinping'den İnovasyon, Girişimcilik ve Yaratıcılık Vurgusu

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı kapsamında Fujian eyaleti heyetinin oturumuna katıldı.

Xi Jinping, oturumda yaptığı açıklamada, işletmeciliğin, sadece para kazanmaktan ibaret olmadığını, reel ekonominin geliştirilmesine odaklanılması gerektiğini belirtti.

Fujian heyetinden bir delege, Xi Jinping'e eyalette faaliyet gösteren özel işletmelerin "Jinjiang Deneyimi" konsepti ve inovasyon çalışmaları hakkında etraflıca bilgi verdi.

Delege, "Jinjiang Deneyimi"nin en önemli özelliğinin reel ekonomiyi geliştirmekte ısrar etmek olduğunu vurguladı.

Genel Sekreter Xi Jinping delegenin konuşmasını dinledikten sonra, "İşletme açma ve iş yapmanın sadece para kazanmaktan ibaret olmadığını bilmeliyiz. Reel ekonomiyi geliştirmek için yolumuzdan şaşmadan gerçekçi adımlar atmalıyız, tüm çabalarımızı tek bir sektöre sarf etmeliyiz, bu esas misyonumuzdur." diye konuştu.  

Xi oturumda inovasyon, girişimcilik ve yaratıcılık için uygun bir gelişme ortamı yaratılmasına, Çin'in değişen dünya düzenindeki etkisinin ve rekabet gücünün devamlı artırılmasına da vurgu yaptı. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmeleri ile gençlere inovasyon gelişimi için uygun koşulların sağlanacağının altını çizdi.

Ağırlıklı olarak inovasyon, girişimcilik ve yaratıcılığı etkileyen sorunların çözülmesi gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Xi, özel ekonominin gelişimini teşvik eden çeşitli tedbirlerin yerine getirilerek işletmelere adil, şeffaf ve hukuka dayalı bir gelişim ortamının yaratılması gerektiğini kaydetti.

"Taiwan Boğazı'nın iki yakasının kaynaşarak ortaklaşa gelişmesi için yeni yol aranmalı"

Xi, konuşmasında Taiwan Boğazı konusunda da önemli açıklamalarda bulundu.

Taiwan Boğazı'nın iki yakasının ekonomik ve ticari iş birliğini pürüzsüz hale getirerek altyapı tesis inşasıyla arasındaki iletişim kurması gerektiğine işaret eden Xi, iki tarafın enerji kaynaklarını paylaşarak aynı sektör standartlarında hizmet vermesi gerektiğini dile getirdi.  Xi, Fujian eyaletini Taiwanlılar ve Taiwanlı firmaların ülkenin ana kıtasına geçtiğinde kendi memleketi haline getirmek için çaba göstermeleri gerektiğini bildirdi.

2019 yılı "Taiwandaki Soydaşlara Mesaj" belgesinin yayımlanmasının 40 yıl dönümü.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, açıklamalarında bu konunun önemine değinerek vatanın ana kıtasındaki vatandaşlara hizmet verildiği gibi Taiwanlı soydaşlara yararlı tedbirlerin tamamen yürütülmesi gerektiğini dile getirdi. Xi ayrıca Taiwanlı soydaşların taleplerinin dinlenerek onların çıkarlarına uygun olan daha ne gibi tedbirlerin alınabilmesi için araştırma yapılması gerektiğini de vurguladı.

Xi, daha önce Fujian eyaletinde 17 sene çalıştı ve Taiwan'ın durumunu çok iyi anlıyor. Çin Komünist Partisinin 18. Ulusal Kongresinin yapılmasından itibaren Xi Jinping, çok sayıda Taiwanlı ile görüşme gerçekleştirmiş ve Taiwan hakkında da konuşmalar yapmıştı.

"Eski devrim bölgeleri orta halli refah toplumu inşasında unutulmamalı"

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Fujian eyeleti delegeleri ile yaptığı görüşmede 2019 yılının Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıl dönümü olduğunu belirterek eski devrim bölgelerinin orta halli refah toplumunun kapsamlı bir şekilde inşa edilme sürecinde unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Fujian eyaleti Çin'in en önemli eski devrim bölgelerinden biri. Eski devrim bölgeleri, yeni Çin'in kurulmasında dev katkılarda bulundu.