“Xi Jinping, Afrika'nın Dört Farklı Köşesindeki Ülkeleri Ziyaret Edecek”

“Xi Jinping, Afrika'nın Dört Farklı Köşesindeki Ülkeleri Ziyaret Edecek”

Akademisyen Dr Altay Atlı, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bir Ortadoğu ve dört Afrika ülkesini kapsayan ve BRICS zirvesini de içeren gezisini değerlendirdi. Atlı, Xi Jinping'den önce Hu Jintao ile de hızlanan Çin'in Afrika ülkelerine açılımının, şu anda ivme kazanarak devam ettiğini dile getirdi. 

CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programında Altay Atlı şu şekilde konuştu; "Çin'in Afrika açılımı sadece ekonomi alanında değil, aynı zamanda askeri, barış gücü ve diplomatik girişimler, arabuluculuk olmak üzere çok farklı kollara ayrılarak devam ediyor. Bu ziyaret bana çok ilginç geldi çünkü; Xi Jinping, tek bir bölgedeki birkaç komşu ülkeye gitmek yerine, Afrika'nın dört farklı köşesindeki ülkelere gidecek. Küresel ticarette mevcut sistemin çok da sürdürülebilir olmadığı ve anlaşmazlıkların arttığı ama bir yandan da ülkelerin ekonomik büyümelerinin sürdüğü bir ortamda birtakım ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Ham madde, üretimin ticarete yönlendirilmesi, Çin açısından sermaye birikiminin dünyanın farklı yerlerinde yatırımlar üzerinden değerlendirilmesi amaçlanıyor".

"Afrika, Çin için Önemli Bir Pazar"

Bu süreç içerisinde Çin'in çok akılcı bir yol izlediğini ifade eden Atlı şu şekilde devam etti; "Çin ekonomisi yeniden yapılanırken, bu sermayenin daha etkin kullanımı ve ihtiyaç duyulan ham maddenin daha etkin bir şekilde sağlaması için adımlarını atmaya devam ediyor. Bu nedenlerle de Afrika, Çin için önemli bir pazar. Çin'in siyasi konularda artık daha fazla aktif olduğunu görüyoruz.  Diplomatik açıdan bakarsak, Çin'in yaklaşık on yıldır Afrika'da yaşanan sorunlara bir arabulucu olarak dahil olduğunu görüyoruz. Başta Darfur'la başladı, sonra Güney Sudan'da çatışan taraflar arasında arabuluculuk girişimleri var ve geçtiğimiz haftalardan bir örnek de Çin'in deniz aşırı ilk askeri üssünü kurduğu Cibuti ile Eritre arasında yaşanan sınır sorunlarında da Çin'in arabuluculuk yapma girişimi görülüyor. Çin aslında Birleşmiş Milletler çerçevesindeki barış gücü operasyonlarına aktif bir katılım sağlıyor ve bu anlamda en aktif olduğu yer de Afrika. Şu anda Çin'in Afrika'da BM çerçevesinde görev yapan yaklaşık 2500 askeri var".