Vietnam'a En Büyük Yatırımı Çin Yaptı

Vietnam'a En Büyük Yatırımı Çin Yaptı

Yabancı Yatırım Ajansı, Vietnam'ın bu yıl 28 ülke ve bölgenin 226 yabancı yatırım projesine lisans verdiğini açıklayarak, Çin'in bu yatırımcılar içinde en büyüğü olduğunu ekledi.

Vietnam, yılın başından bu yana 1,1 milyar dolar değerinde yabancı yatırımcıyı çekmeyi başardı ve yabancı yatırımlı projelerin sermayesinin yıllık yaklaşık 1,6 milyar ABD dolarına ulaştığını gördü. Böylece bir önceki yılın aynı dönemine göre artış yüzde 27,3 oldu ve bu oran yüzde 9,2 artış kaydedildiğini gösterdi.

Vietnam, 226 yeni projeden toplam 805 milyon ABD doları kazanarak kayıtlı sermayesini yüzde 81,9, projelerini yüzde 36,1 artırdı.

Ocak ayında lisanslanan projelerin kayıtlı sermayesinin yüzde 73,4'ü imalat ve işleme sektöründe, yüzde 8,1'i nakliye ile depo sektöründe ve yüzde 7,4'ü çöp ve atık su arıtımında gözlendi.

Planlama ve Yatırım Bakanlığı, ocak ayında Vietnam'da yatırım projeleri lisansı alan 28 ülke ve bölge arasında en büyük yatırımcının, 221,6 milyon ABD doları ile Çin olduğunu açıkladı. Onu sırasıyla Japonya ve Samoa'nın takip ettiği bildirildi.

Ayrıca ocak ayında yabancı yatırımcılar Vietnamlı firmalardan hisse satın almaya ya da sermayeye katkıda bulunmaya 761,9 milyon ABD doları harcadılar. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 114 yükseliş olduğunu gösteriyor.

Kaynak: China Daily