Vatan Partisi'nin Türkiye-Çin İlişkilerini Onarma Sorumluluğu

Vatan Partisi'nin Türkiye-Çin İlişkilerini Onarma Sorumluluğu

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek cumartesi günü Vatan Partisi İstanbul İl Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, Vatan Partisi Heyetinin 21-28 Şubat tarihleri arasında yaptığı Beijing ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ziyareti konusunda kamuoyunu bilgilendirdi. Perinçek, son dönemde zarar verilmek istenen Türkiye-Çin ilişkilerini daha güçlü hale getirmek için gerçekleştirdiği resmi ziyaretler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Önce Beijing'de Çin Komünist Partisi ile görüşmelerde bulunan heyet ardından  25-26-27 Şubat 2019 günlerinde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi olan Urumçi'de "Çin'in Etnik Siyaseti ve Etnik Gruplar Arasında Dayanışma Pratiği  Xinjiang Uygur Özerk Bölgesindeki Başarılar" başlıklı uluslararası toplantıya katıldığını duyurdu.

40 ülkeden 249 Temsilcinin katıldığı toplantıda Vatan Partisi'nin 15 kişi ile en büyük heyet olarak katıldığı belirtildi. Basın toplantısında Perinçek'in Urumçi'de gerçekleştirdiği toplantı görüntüleri ve konuşma başlıkları basın mensupları ile paylaşılırken Doğu Perinçek de bazı açıklamalarda bulunuldu.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde Göz Kamaştırıcı Kalkınma ve Çağdaşlaşma

Çin Halk Cumhuriyeti Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan başarıların dünyaya örnek olacağını belirten Perinçek, "Xinjiang'ı 1977 yılından bu yana dördüncü kez ziyaret ettim. Her gidişimde yepyeni bir Urumçi, yepyeni bir Xinjiang gördüm. Gerçekleştirilen ekonomik ve toplumsal kalkınma göz kamaştırıcı." diyerek, Çin Halk Cumhuriyeti'nin milliyetler meselesinde dünyadaki olumlu ve olumsuz dersleri değerlendirerek, insanlık tarihinin en ileri uygulamasını hayata geçirmekte olduğunu vurguladı.

Aynı zamanda devlet bütçesinden ayrılan özel kaynaklarla ve kamu yatırımları sayesinde bölgeler arasında dengeleri sağlayan büyük gelişmeler kaydedildiğine değinen Perinçek, "Milliyetlerin temsilcilerinin hem merkezi yönetimde hem de bölgesel ve yerel yönetimlerde etkin olarak görev yapmaları Çin Hükümeti tarafından sağlanmaktadır." dedi. 

Basın toplantısında milliyetlerin zengin gelenekleri korunarak kültürel gelişmeleri yönünde büyük başarılar elde edildiğinin altı çizildi.

"Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde 24 saat Uygurca yayın yapan televizyon var. Yine Kazakça, Kırgızca, Tatarca ve Moğolca yayın yapan televizyonlar bulunuyor. Bu özerk bölgede beş ayrı televizyon, 24 saat boyunca azınlık milliyetlerin dillerinden yayın yapıyor." diyen Perinçek, ilköğretimden üniversiteye kadar Uygurca, Kazakça ve Kırgızca gibi ana dillerde eğitim verildiğini söyledi.

Akademik kurumlarda Kutadgu Bilig ve eski Türk eserleri üzerine çalıştaylar düzenlenip yayınlar yapıldığını belirten Perinçek, "Çin'de Hunlar ve Göktürkler üzerine yapılan tarih çalışmalarına baktığımız zaman, Türkiye'nin yüz katından çok yayın görüyoruz." açıklamasını yaparak Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türk tarihi ve kültürüne verdiği önemi vurguladı.

Çin'in ibadet özgürlüğü ve laiklik alanındaki uygulamaları

Basın toplantısında, Çin Halk Cumhuriyeti'nin, inanan ve inanmayan herkesin özgürlüğünü güvence altına aldığı, toplumu ve devleti dünyevi ve laik esaslara göre yöneterek çağdaş bir, Xinjiang inşa ettiği söylendi. Perinçek, son gezilerinden heyetin camileri ve İslam Enstitüsü'nü de ziyaret ettiklerini, Çin'in hava alanları dahil her yerinde Müslümanlar için özel "Helal Yemek" salonları bulunduğuna dikkat çekerek, "Çin'de okuyan Türk öğrencilerle buluşup konuştuk. Öğrencilere yemek kültürü konusunda bazı sorular sorunca bir öğrenci, 'Burada Türkiye'de olduğundan daha fazla helal kavramı ile karşılaşıyoruz. Müslüman öğrencilere ayrı bölümlerde helal yemekler üretilip servis ediliyor. Çin hükümeti bu konuda tüm dinlere önem vererek eşit davranıyor.' diye cevap verdi." dedi.

Çin'de köy enstitülerine ve yatılı bölge okullarına benzer eğitim merkezleri

Psikolojik savaş konusu haline getirilen Eğitim Merkezlerinin, yalnız Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde değil, bütün Çin'de iş becerisi, dil ve hukuk öğrettiğinin Perinçek tarafından altı çizilirken, Deng Xiaoping ve günümüz Cumhurbaşkanı Xi Jingping'nin bu merkezlerde eğitim gördükleri ve o eğitime çok şey borçlu olduklarını belirttiklerine vurgu yapıldı

Öte yandan Perinçek, "Bu merkezler, bizim Atatürk Devriminin Köy Enstitüleri ve Yatılı Bölge Okulları gibi çağdaşlaşma için insan kaynağı yetiştirmektedir. Bizde Köy Enstitülerine ve Yatılı Bölge Okullarına karşı yürütülen emperyalist ve gerici propaganda, bugün Çin'deki uygulamaya karşı sahnelenmektedir." ifadelerine yer verdi.

Türkiye ve Çin'in ortak güvenliği

Türkiye ve Çin'in ortak bir güvenlik çizgisinde bulunduğunu belirten Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, "Türkiye'nin güvenliği Çin'den başlar. Çin'in güvenliği de Türkiye'den başlar." dedi.

Atlantik çağının sona erdiğini artık yeni bir uygarlığın doğduğunu söyleyen Perinçek, "Urumçi'deki uluslararası toplantıda da vurguladığım üzere, son zamanlarda Xinjiang Özerk Bölgesi üzerinden Çin'i hedef alan kara propaganda, bütün insanlık açısından ortak bir tehdidi içermektedir." diye konuştu. 

Bölge güvenliği ve Çin ilişkilerine geniş bir bakış açısı getiren Perinçek, "ABD emperyalizmi, Afganistan, Irak ve Suriye'yi işgal edip iç savaşlarla kışkırttığı uzun süreçte Batı Asya'yı, terör örgütü yetiştiren bir alan olarak kullandı. Bu terör örgütleri, Türkiye'de ve diğer Batı Asya ülkelerinde ABD adına bölücü faaliyette bulundular. Rusya, Çin ve Pakistan gibi Asya ülkelerine karşı da harekete geçirildiler. 'İslam' maskeli terör örgütleri, Fırat Kalkanı Harekâtından beri Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı silahlı eylemlerde bulunuyorlar. Sözde 'Doğu Türkistan İslam Partisi' adlı terör örgütü, El Kaide ve DEAŞ gibi Yobaz Terör Örgütleri bünyesinde yer alarak Mehmetçiğe kurşun sıkmıştır. Terör örgütlerinin faaliyeti Çin ile Batı Asya'yı ve Avrupa'yı birbirine bağlayan 'Bir Kuşak Bir Yol' projesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Sözde 'Doğu Türkistan' ve PKK/PYD/YPG adlı Bölücü Terör Örgütleri, ABD'nin stratejik piyonlarıdır." dedi.

Vatan Partisi'nin Türkiye-Çin ilişkilerini onarma sorumluluğu

Vatan Partisi'nin gerçekleştirdiği son ziyaret hakkında geniş bilgiler ve analizlerde bulunan Perinçek, "Hem güvenlikte hem de ekonomideki zorunluluklar nedeniyle Türkiye-Çin dostluğu sağlam bir temele dayanmaktadır. Asya'nın iki ucunu İpek Yolu'yla birleştiren bu dostluk, 21. yüzyılın kaderini etkileyen değerdedir. Vatan Partisi, Çin yönetimiyle ilişkilerini ülke sorumluluğunu omuzlayarak, bu milli bilinçle yürütmektedir. Ak Parti yönetiminin ABD'nin kışkırtmalarıyla dolduruşa gelmesi sonucu ortaya çıkan sorunları aşmak için, Çin'de yaptığımız görüşmelerde özel çaba gösterdik. Çin yönetiminin uzak görüşlü ve sorumlu tutumu bize güven vermektedir." diyerek basın toplantısını sonlandırdı.

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Video Link: https://www.youtube.com/embed/iLqUP4-nTzs