Uzmanlar Washington'dan gelen Suriye kararını değerlendirdi

Uzmanlar Washington'dan gelen Suriye kararını değerlendirdi

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine dönük yapacağı operasyona dair Beyaz Saray'dan gelen açıklama askeri ve siyasi anlamda yeni bir denklemi beraberinde getirdi. Pazar günü yayımlanan açıklamada Amerikan askerlerinin Türkiye'nin operasyon yapacağı bölgeleri terk edeceği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmenin ardından yayımlanan metni yorumlayan uzmanlar, Ankara'nın kararlı duruşunun sonuç getirdiğini vurguladı.

CRI Türk Türkiye'ye konuşan 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Milli Güvenlik ve Dış Politikaları Araştırmalar Merkezi Başkanı Erol Başaran Bural "Amerika ile aylardır devam eden müzakerelerde asgari müştereklerde ilerlenemedi. Amerika ile güvenli bölge bir süre sonra 'güvensiz bölge' tartışması halini aldı. Amerika, Türk ordusu harekete geçtiği zaman ise onunla karşı karşıya gelmek istemedi." diye konuştu.

SON TABLO SÜREÇ İÇİDEN ORTAYA ÇIKACAK

Amerika'nın Suriye'yi tamamen terk etmediğinin altını çizen Bural, operasyona ait son tablonun zaman içinde belirginleşeceğini belirtti. Bural, "İlk adımda Türkiye'nin Tel Abyad ve Resulayn arasında meskûn mahal bölgeye dokunmadan giriş yapması muhtemel. Sonrasındaki süreçte ise gelişen duruma göre varlığın genişlemesine karar verilir." ifadelerini kullandı.

The Washington Post'a bilgi veren bir yetkili de, Türkiye'nin düzenleyeceği operasyonun sınırlı mı yoksa 30-40 kilometre mi derinliğinde olacağına dair Amerikan hükümetinin "hiçbir fikri" olmadığını söyledi.

AMERİKA ARTIK İKİNCİL GÜÇ DURUMUNA DÜŞTÜ

CRI Türk'ün sorularını yanıtlayan İstanbul Kültür Üniversitesi Devletler Hukuku Profesörü Hasan Köni de, Amerika'nın çekilmesini beklemediğini söyleyerek " Suriye'den çıkması söz konusu değil. Buna İsrail de karşı çıkıyor. Trump'ın bu aşamada iki tane derdi var. Bunlar; İsrail'in Orta Doğu'daki güvenliği ve 2020 seçimlerindeki başarı." değerlendirmesinde bulundu.

Köni, ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı kararın Washington'daki geleneksel düzeninin dışına çıktığını kaydederek "Amerika bir kez daha sahadaki müttefiklerini yüzüstü bırakacağını kanıtladı. Washington artık uluslararası ilişkilerde ikincil güç konuma düşmüştür." dedi.  Köni,  bu zamana kadar Amerika'nın desteğini alan YPG'nin son karar sonrası Suriye Hükümeti ile diyalog kurmak isteyeceğini sözlerine ekledi.

Benzer şekilde konuşan Erol Bular ise Rusya ve Suriye'nin pozisyonuna dair şunları aktardı:

"YPG'nin talepleri, Suriye hükümetinin umurunda bile olmaz. Rusya ise o bölgede Amerika'nın mı yoksa Türkiye'nin mi olmasını ister? Böyle bir sorunun karşısında Moskova elini Ankara'dan yana kaldırır. Buna karşın diplomatik alanı aşmayacak biçimde Türkiye'ye tepki vermeleri de beklenebilir ancak sahadaki gerçekliği değiştirecek bir adım olmasını beklemiyorum."

AMERİKALI UZMANLAR: GÜVENİLİRLİĞİMİZİ KAYBETTİK

Beyaz Saray'dan gelen açıklama Türkiye'de olduğu kadar Amerika'da da tartışılmaya devam ediyor. The New York Times gazetesi konuyla ilgili haberinde "Trump, Türkiye'nin Suriye'de operasyon düzenlemesine onay vererek ABD'nin politikasını değiştirdi" derken Beyaz Saray yönetiminin bölgede güvenilirliğini kaybettiği öngörüsünde bulundu. Haberde, Amerika ile birlikte hareket eden Suriye Demokratik Güçleri'nin yüzünü Suriye Hükümeti'ne çevirebileceği iddia edildi.

The Wall Street Journal gazetesine demeç veren Uluslararası Kriz Grubu'ndan Sam Heller "ABD'nin müttefikleri için buradan alınması gereken ders açıktır: Bu başkan ve yönetim kendileri için savaşanları umursamıyor." diye konuştu.

ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Hass ise sosyal medya üzerinden yayımladığı iletide şu ifadeleri kullandı:

"Karar etik ve stratejik düzlemde bir felaket. ABD'nin güvenilirliğine dair hâlihazırda olan şüpheleri çoğaltacak, ABD'nin değerli müttefiki Kürleri tehlikeye atacak, teröristlere alan açacak ve pratikte Türkiye ödülden başka bir şey olmayacak."

Haber: Gökhun Göçmen