Ute Lemper İstanbul'daydı

Ute Lemper İstanbul'daydı

Ute Lemper'in "Marlene ile Randevu" adlı gösterisi 9 Şubat Cumartesi gecesi Zorlu PSM'de gerçekleştirildi.

İstanbul, yine çok güzel bir geceye sahne oldu.

İki perdeden oluşan sahne gösterisinin kısa öyküsü şöyle:

"1988 yılında Lemper henüz kariyerinin başındayken, basının "Yeni Marlene Dietrich" yakıştırmasına çok üzülür ve Marlene Dietrich'e, böylesine büyük bir efsane ile karşılaştırıldığı için duyduğu üzüntü ve mahcubiyeti ifade eden bir kart yazar. Sonrasında Marlene Dietrich onu arar ve Ute'ye özel hayatını, duygularını, Almanya'dan dışlanmasını, kızıyla olan ilişkisi ve çalkantılı aşk hayatına dair çok özel ayrıntıları anlatarak, onunla dertleşir."

3 saatlik bu olağan dışı telefon görüşmesi, üzerinden geçen 30 yılın ardından, Ute Lemper'in ellerinde muhteşem bir sahne gösterisine dönüşmüş. Ününün yanı sıra çok ilginç bir karaktere sahip olan Marlene Dietrich'in hayatında adeta bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorsunuz.

İki perdelik kabarenin ilk perdesinde, Ute Lemper siyah bir kostüm ile Marlene karakterini canlandırarak sahneye çıktı ancak gösterinin ilerleyen dakikalarında, hem kendini hem de Marlene'in yerine geçerek, müzisyenler eşliğindeki bu tek kişilik performansta bir an bile düşmeyen bir tempo yakalayarak izleyiciyi avucunun içine aldı. Marlene'in soğuk, heykelsi imajının yanı sıra, perde arkasında kalan espirili ve çılgın hallerini de yansıttı.

İkinci perdede ise öncekine tezat olacak şekilde bembeyaz bir tuvalet ile sahneye çıkan Ute Lemper, burada Dietrich'in daha duygusal anılarını anlatmayı seçti. Hayatının tek aşkı olan aktör Jean Gabin'e duyduğu derin sevgiyi, kızıyla aralarındaki kötü ilişkiyi, savaş sonrası Berlin'in korkunç görüntüsünün onda bıraktığı izleri ve ölümü ile ilgili ayrıntıları bu içinde kuğu gibi göründüğü beyaz kostümle canlandırdı.

Marlene Dietrich'in hayatının çok özel anlarına giderek, onun pek bilinmeyen yönlerini keşfederken insan karmaşık duygulara kapılıyor sanki gizlice birinin günlüğünü okuyormuş gibi hissediyorsunuz.

Ute Lemper, etkileyici performansı ve sesiyle bu sohbeti çarpıcı bir kabare şova dönüştürmüş.

Haber: Özlem Arıkan Serbez