Uslu, Gündemi CRI TÜRK'e Değerlendirdi

Uslu, Gündemi CRI TÜRK'e Değerlendirdi

Sinan Onuş / Ankara

Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mayıs'ta hem Cumhurbaşkanı hem de AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla TBMM Meclis Grubu'na seslendi. 16 Nisan'da başlayan süreçle birlikte Türkiye siyasi hayatında bu, yeni bir döneme girildiği, eski yerine yeni temayüllerin ortaya çıkması olarak yorumlanıyor.

AK Parti cenahı bunu, "yeni bir sistem kuruluyor" olarak ifade ediyor. Elbette yeni temayüllerle birlikte yeni siyasi tartışmalar da beraberinde geliyor. Muhalefet ve iktidar arasında söz düellosunun dozu gittikçe artıyor.

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, muhalefetin bu tarzını eleştiriyor ve "Yeni sistemi anlamayanların politik rant çabaları doğru değil" diyor.

TBMM 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu da geçen hafta raporunu açıkladı. Muhalefet ise kendi raporunu hazırlıyor ve bu hafta basın toplantısıyla bunun ilan edilmesi bekleniyor. Komisyon raporunda, dini oluşumlarla ilgili sorun alanlarına dikkat çekilirken, cemaatlerin şeffaf ve denetlenebilir olması için akredite edilmesi de yer alıyor. Peki, bu mümkün mü?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurular rekor düzeye çıkarken olağanüstü halin kalkmasından sonra Kanun Hükmünde Kararnamelerle görevlerine son verilenlerin durumunun Türkiye'nin önündeki en büyük sorunlardan biri olacağı da yoğun olarak konuşulmaya başlandı. Türkiye, bu sorunu nasıl aşacak?

Siyasi gündeme ek olarak bir de turizm ve arkeoloji tartışması başladı. TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, Ankara'daki Hitit heykelinin Çorum'a taşınması önerisi getirdi. Uslu, "Bu simgeyi Ankara kullanamaz, dava açacağız" diyor. Tartışma Hitit heykeline indirgenmiş durumda ancak heykel meselesi aslında Uslu'nun önerdiği paketin sadece bir maddesi. Peki, diğer maddelerde neler var ve Uslu neden böyle bir öneri yaptı?

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, siyasi gündemi ve Hitit heykelinin taşınması meselesini CRI TÜRK'ten Sinan Onuş'a değerlendirdi.