“Unutulmayacak Bir Dostluğun Temeli Atıldı”

“Unutulmayacak Bir Dostluğun Temeli Atıldı”

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, farklı ülkelerden birçok gazeteci ile birlikte katıldığı "İpek Yolu'nda Çin" başlıklı etkinlik kapsamında ziyaret ettiği Xinjiang-Uygur Özerk Bölgesi'nden edindiği izlenimleri aktardı. Dikmen, Xinjiang'da özellikle 8 ilâ 10 yıldır sürdürülen, terör ve yoksullukla mücadele projesi çerçevesi içerisinde, çok ayrıntılı bilgiler edindiklerini dile getirdi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, CRI TÜRK'te Kâmil Erdoğdu'nun hazırlayıp sunduğu Manşet programına katıldı.

Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile bağlantılı olarak, bölgenin her anlamda kalkınmasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildiğini belirten Dikmen, şunları söyledi: "Öncelikle kendi kadim kültürümüzle örtüşen çok fazla iz olduğunu gördüm. Ziyaret ettiğimiz her yerde olağanüstü bir misafirperverlikle karşılaştık. Xinjiang Bölgesi'nde Urumçi ve Kaşgar'a gittik. Dünya mirası listesine alınan, yörenin binlerce yıllık geleneksel çalgılarının koruma altına alınması çok etkileyiciydi. Ayrıca bölgede yapılan arkeolojik kazıların uluslararası iş birliği ile korunmaya alınması önemli bir gelişmeydi. Ziyaretimiz esnasında sanatsal etkinlikleri de izleme olanağı bulduk. Mesela Bir Kuşak Bir Yol projesine ilişkin Urumçi Operası'ndaki gösteri, koskoca bir tarih ve kültürü gözler önüne seriyordu. İnsanların bu denli sıcaklık ve mutlulukla bizi kucaklamış olmasını sanıyorum benimle birlikte orada olan tüm gazeteci arkadaşlar da yaşamlarının sonuna kadar unutulmayacak bir dostluğun temelini atmış oldu."