Ümit Zileli Pusula'da Gündemi Yorumladı

Ümit Zileli Pusula'da Gündemi Yorumladı

Usta Gazeteci Ümit Zileli CRI Türk'te yayınlanan programı Pusula'da gündemi değerlendirdi, önemli açıklamalarda bulundu.

"GEMİLER KİME AİT?"

IKBY'deki gayrimeşru referandum sonrası yaşanan gelişmeleri değerlendiren Zileli, kısa süre öncesine kadar Bağdat hükümetiyle ilişkilerin kötü olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İbadi için "muhatabım değildir" ifadelerini kullandığını söyledi. Hükümetin IKBY'deki referandumdan sonra dile getirilen "vanayı kapatırız, Habur Sınır Kapısı'nı kapatırız" gibi yaptırımların hiçbirinin henüz yapılmadığını da dile getirdi. IKBY'deki referandum sonrası RTÜK'ün Rudaw TV'yi TÜRKSAT'tan çıkardığını belirten Zileli, Rudaw editörünün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı "Sayın Erdoğan 'Er kişi' olun!" başlıklı mektubu okuyarak mektupta bahsedilen gemilerin kime ait olduğunu sordu.

"DANIŞTAY KHK'YA MAHKÛM OLDU"

Usta gazeteci Ümit Zileli, CRI TÜRK'te yayınlanan Pusula programında KHK ile işlerinden atılan eğitimciler Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in davası, Cumhuriyet Davası'nda yeni tahliye olan Kadri Gürsel'in açıklamalarına da programda yer verdi. Zileli, ayrıca İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın istifasının ardından AK Parti'nin İBB Başkan Adayı seçilen Mevlüt Uysal'ın Sivas Katliamı davasının sanık avukatlarından biri olduğunu ifade etti. Son günlerde tartışılan konulardan biri daha olan Danıştay'ın bozma kararı verdiği yaz saati uygulamasıyla ilgili de konuşan Zileli, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın "Büyük bir ihtimalle KHK'ya bu konuda bir düzenleme koymak suretiyle süreç dolmadan önce gerekli yasal değişiklik yapılacaktır. Yaz saati uygulaması herhangi bir değişiklik olmadan uygulanmaya devam edecektir."  Açıklamasına da değindi. Zileli, "Danıştay, KHK'ya mahkûm oldu" yorumunu yaptı.  

"BARZANİ'YE NE SÖZ VERİLDİ?"

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da Pusula'ya katılarak açıklamalarda bulundu. Balbay, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) dış ilişkiler sorumlusu Hoşyar Siwaily'nin yaşanan gerilim sonrası Türkiye'ye heyet göndermek istediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan büyük beklentileri olduğunu ifade etmesiyle ilgili konuştu. Balbay, "Barzani, 16 Nisan referandumu öncesi oylar için kullanıldı, Barzani'ye ne söz verildi?" diye sordu.