Ümit Zileli: Erdoğan, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Olmasını Hiç İstememişti

Ümit Zileli: Erdoğan, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Olmasını Hiç İstememişti

Sözcü Gazetesi yazarı Ümit Zileli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa ziyaretini ve Türkiye Fransa ilişkilerini değerlendirdi. Zileli, Fransa ile ilişkilerimizin çok önemli olduğunu çünkü Avrupa Birliği içinde Türkiye'ye en karşı olan ülke olduğunu ve uzun süredir Cumhurbaşkanı'nın ilk kez bu kadar önemli bir Avrupa ülkesine gittiğinin altını çizdi.  CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programı, "Akşam Yorumu" bölümünde Ümit Zileli, 2017'de gerçekleşen tatsız tartışmalardan sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının askıya alınmış olduğunu ve Fransa ziyaretinin ardından İngiliz ve Alman basınının "Erdoğan, Fransa üzerinden Avrupa Birliğine el uzatıyor" değerlendirmesinde bulunduğunu belirtti. Zileli, geçen sene Merkel'in İstanbul'a defalarca kez gelmesine rağmen, aradaki soğukluğun giderilemediğini ve Avrupa Birliği'nin "burası parlamenter demokrasidir dolayısıyla bizim muhatabımız başbakandır" demesi üzerine ilişkilerin gerildiğini dile getirdi. Ümit Zileli, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine karşı olan ülkelerin başında gelen Fransa'da bundan sonra Macron'un tutumu ne olacak göreceğiz" dedi.

"ERKEN SEÇİM OLACAĞINI ARTIK KESİN OLARAK GÖRÜYORUM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa ziyareti öncesinde yaptığı konuşmada iç siyasete dair, İçişleri Bakanlığı vastasıyla, görevden uzaklaştırılan Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar hakkında "Bir kaçak var ki İçişleri Bakanlığı eliyle bu yapılıyor, Ataşehir'de ne varsa burada da o var bizim bildiğimiz" şeklinde konuştu. Ümit Zileli, Murat Hazinedar'ın işlediği iddia edilen suçların kanıtlanması gerektiğini, kanıtlandığı takdirde de cezasını çekmesi gerektiğini belirtti. Zileli, Murat Hazinedar'ın çocuğunun yurtdışına çıkış yasağına dair Erdoğan'a "Sizin çocuklarınızın da başına gelmişti, benim çocuğumun yurtdışında okumasına engel olan yurtdışı yasağı neden getirildi?" sorusuna karşılık Erdoğan "benim çocuklarım Türkiye'de okuyamadıkları için yurtdışına gitti" dedi. Kızlarının okuyamamasını algılasak da oğulları neden burada okuyamadı, ben anlayamadım" ifadelerini kullanan Ümit Zileli, Hazinedar'ın oğluna neden yurtdışı yasağı getirildiğinin tüm gerekçeleriyle ortaya konulmasının gerektiğini vurguladı. Zileli, "ben artık bir erken seçim olacağını kesin olarak görüyorum ve bu hazırlıklar içinde de ana muhalefet ve diğer muhalefetleri karalama çalışmaları yer alıyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminin öne çekileceğini ve bütün bu gelişmelerin de onun ön hazırlığı olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"ERDOĞAN, ABDULLAH GÜL'ÜN CUMHURBAŞKANI OLMASINI HİÇ İSTEMEMİŞTİ…"

Ümit Zileli, Abdullah Gül ile hükümet arasında süregelen gerginliğin Gül'ün, Erdoğan'ın hiç istememesine rağmen, Arınç'ın da yardımıyla bir nevi rest çekerek Cumhurbaşkanı olduğunu belirtti. Zileli, sonrasında "bir nevi Çankaya noteri gibi davrandı, sadece şike davasında geri gönderdi imzalamadan ki bu da bir oyundu, onda da Erdoğan hiçbir değişiklik yapmadan Gül'e geri gönderilmesini sağladığında imzaladı" şeklinde konuştu. Ümit Zileli, Abdullah Gül risk almayı seven bir karaktere sahip olmadığı için kendini çok kuvvetli hissetmedikçe Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın karşısında aday olacağını tahmin etmediğini dile getirdi. Zileli, partinin kuruluşunda yer alan isimlerden hemen hemen kimsenin kalmadığını belirterek, bu konumda Erdoğan'ın neredeyse tek kaldığını ve Abdullah Gül'ü bir taraftan yıpratmaya, diğer taraftan da Ak Parti'yle ayrıştırmaya çalışıldığını ifade etti.