Ümit Zileli: Bu Bir Savaş Değil

Ümit Zileli: Bu Bir Savaş Değil

Sözcü Gazetesi yazarı Ümit Zileli, Zeytin Dalı Operasyonu'nu değerlendirdi. Zileli, "2011'de ABD'nin fişteklemesiyle, dünyanın dört bir tarafından gelmiş olan Özgür Suriye Ordusu militanlarına Suudi Arabistan ile Katar para ödedi, biz de eğitimlerini verdik ve orada başlattığı ve 15 günde biteceğini söyledikleri girişim, yedinci yılında gelmiş olduğumuz noktada, 600 küsur kilometrelik sınırımız PKK'nın kontrolünde.  Şimdi Türk Ordusu, orada yapılan bu hatayı temizliyor ve Türkiye'nin bekâsı için bunu yapmak zorunda" ifadelerini kullandı. CRI TÜRK'te Elif Sevil Orhanlı'nın hazırlayıp sunduğu "Haber Artı" programı, "Akşam Yorumu" bölümünde Ümit Zileli, sosyal medyada, savaşa hayır diyenlere, "bu bir savaş değil. Savaş, bir devletin başka bir devletle karşı karşıya gelerek, çatışmasıdır. Ama bizim karşımızda bir devlet yok, bunlar PKK'nın uzantısı olan teröristler ve şimdi bu durum çözümlenmezse ne bizim ne de çocuklarımızın bir geleceği olabilir" şeklinde konuştu.

"İDLİB'İ SURİYE VE RUSYA'NIN – AFRİN'İ TÜRKİYE'NİN TEMİZLEMESİ BİR ANLAŞMA SONUCU MUDUR?"

Zileli, Türkiye Afrin operasyonunu başlattığı anda, Suriye'nin de İdlip operasyonunu başlattığını ve 2 gün içinde 3.7 kilometre ilerleyerek, 1500 kişilik El Nusra adlı vahşi örgütü Ruslar'ın desteğiyle kıskaca aldıklarını dile getirdi. Bu durumda, Rusya'yla bu anlaşmayı ve hava sahasının açılmasını, İdlib'i onların, Afrin'i de Türkiye'nin temizlemesi üzerine yapılan bir anlaşma mı var sorusunu soran Ümit Zileli, bu kadar ilerlenmesine rağmen, askerimizin halâ çok güçlü bir savunma hattıyla karşılaşmamış olmasının, bir şehir savaşına doğru mu gidildiği endişesini doğurduğunu söyledi. Zileli, Genel Kurmay Başkanı'nın belirttiği gibi prosedüre göre, önce millî istihbarat teşkilatının gönderdiği bilgiler doğrultusunda bordo berelilerin gideceği bölgeden alınan istihbaratlara göre hava kuvvetleri gelerek iyice orayı bombalayıp çökerttikten sonra, en son kara birliklerinin gireceğini ifade etti. Ümit Zileli, sonuçta bir merkezde sıkışacaklarını ve bu noktada aklına Cizre'deki Hendek Savaşlarının geldiğini belirterek, "İnşaallah askerlerimiz böyle bir şeyi kolaylıkla atlatabilir ve Afrin meselesi halledilmiş olur" şeklinde konuştu.

"HDP'LİLERİN SOKAK ÇAĞRISI ÇOK TEHLİKELİ VE YANLIŞTIR"

Bu konuda en iyi açıklama "bu Türkiye'nin hakkıdır" diyen İngiltere'den geldiğinin altını çizen Zileli, Fransa'nın başvurusuyla şu sıralar Birleşmiş Milletler'de görüşmeler yapılırken, Türkiye'nin tavrını son derece net olarak ortaya koyduğunu ve hükümetin "siviller için hem planlama hem de uygulamada en büyük hassasiyeti gösteriyoruz, ancak teröristler halkı canlı kalkan olarak kullanıyor" dediğini belirtti. Ümit Zileli, sosyal medyada yayınlanan fotoğraf ve videolar konusunda çok hassas olunması gerektiğine dikkat çekerek, bambaşka savaşlarda çekilmiş olan görüntüleri yayınlayıp, "Türkler halkı böyle katlediyor" şeklinde karalama kampanyaları yürütüldüğünü dile getirdi. Terör propagandası yapan çok sayıda kişinin göz altına alınması üzerine de Zileli, İçişleri Bakanlığı'nın da bu gözaltılar esnasında çok dikkatli olarak, sadece genel olarak dünyanın neresinde olursa olsun savaşa hayır diyen insanlarla, terör propagandası yaparak, yalan haber dağıtan kişilerin birbirinden ayrılması gerektiğini vurguladı. HDP'lilerin sokak çağrısı ve buna karşılık Bekir Bozdağ'ın "HDP'lilerin sokak çağrısı bir suçtur, orada bir savaş olmadığının altını çizelim" sözleri üzerine Ümit Zileli, "bu gibi durumlar söz konusu olduğunda, özlerine dönüyorlar, zaten onları PKK ve PYD'den ayıramıyoruz ne yazık ki… Ama sokağa çağırmak, bir ayaklanma, bir kıyam anlamına gelir, çok tehlikeli ve yanlıştır" dedi.