Uluslararası Ticaret Kenti 'Yiwu'

Uluslararası Ticaret Kenti 'Yiwu'

Yiwu şehri, Doğu Çin'in Zhejiang eyaletinin orta bölümünde bulunan dünyanın en büyük tüketim mallarını satın alma merkezi. Yiwu 2005 yılında Forbes tarafından Çin'de en iyi ticari şehir seçildi.

Yiwu'ya her yıl çok sayıda iş insanı geliyor. Şehir, tüm dünyaya ulaşan uluslararası bir lojistik ağa sahip. Dünya çapında ünlü bazı nakliye şirketlerinin Yiwu'da temsilcilikleri bulunuyor. Şehir özellikle sergi, finans ve lojistik gibi modern hizmetlerde umut veriyor. Her yıl hem ulusal hem de uluslararası düzeyde fuarlar gerçekleştiriliyor. Esnek finansal hizmetler, uygun lojistik ve güçlü E-ticaret gelişimi ile Yiwu'daki mağazalar yüksek ciroya sahip.

Reform ve dışa açılma uygulamalarının başlamasından bu yana geçen 40 yıl içinde Zhejiang eyaletinin Yiwu kentinde, yoğun ticari faaliyetler sayesinde büyük değişiklikler meydana geldi. Kent dışından gelen insanın gitgide çoğalması da Yiwu'da yaşanan en büyük değişikliklerden biri oldu.

Yiwu kentinin dışından gelenler "Yeni Yiwulu" olarak adlandırılıyor. Bu "Yeni Yiwulu"ların büyük bir kısmını Çinlilerin yanı sıra yabancılar da oluşturuyor. Yiwu'da üretilen malların Orta Doğu ve Batı Asya gibi ülkelere satılması nedeniyle Yiwu'da yaşayan yabancılardan bir kısmı da Müslüman ülkelerden geliyor. Şehirde Türkiye'den de gelen çok sayıda kişi yaşıyor. Burada kendi işlerini kuran Türklerin sayısı hiç de az değil.

Yiwu pazarının malların toplandığı bir yer olması, hem alıcıların satın alma maliyetini düşürüyor, hem de zaman tasarrufu sağlıyor.

Kent, Çin özel sektörünün en gelişmiş olduğu bölge. Türk yatırımları açısından ise en önemli ikinci nokta ayrıca Çin'de Türkiye ile en yüksek ticaret hacmini gerçekleştiren ve Türkiye'ye en fazla ihracat yapan yer.

Shanghai'ın 200 km güneybatısında yer alan Yiwu, ulaşım açısından da kolay erişilebilir olması nedeniyle gün içinde binlerce kişinin uğrak noktası oluyor. Yalnızca iş insanlarının değil şehrin yakın noktalarına turistik amaçla gelenler de bu ticaret merkezlerini ziyaret ediyorlar zira fiyatlar perakende satış için oldukça uygun. Yolunuz Çin'e düşerse Yiwu'daki ticaret merkezlerine uğramadan gezinizi sonlandırmayın çünkü kaliteli ürünleri başka hiçbir yerde bulamayacağınız fiyatlarla satın almanız mümkün.

Haber: Tuğçe Akkaş