Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi

Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi
Turkuvaz Medya Grubu ve CIPG İstanbul'da bir araya geldi

Çin Uluslararası Yayın Grubu'nun (CIPG) bünyesinde yayın yapan China Today'in Türkiye'de Turkuvaz Medya ile birlikte yayın hayatına başlamasının 7'inci yılı vesilesiyle iki grubun temsilcileri İstanbul'da bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantının teması "Avrasya Kıtası'na Odaklanmak" oldu. Toplantının açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, CIPG Başkanı Zhanyuan Du, Turkuvaz Medya İcra Kurulu Üyesi ve Turkuvaz Medya Dergiler Genel Müdürü Yasemin Gebeş, China Today Dergisi Başkanı Baomin Hu ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei katıldı.

"400 BİNDEN FAZLA ÇİNLİYİ ÜLKEMİZDE MİSAFİR ETTİK"

İstanbul'daki önemli buluşmanın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki ülkenin turizm ilişkileri hakkında bilgiler verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 21. yüzyılda ekonomide ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmanın, Asya ile el ele olmayı gerektirdiğini belirterek, "2018 yılında yaklaşık 400 binden fazla Çinliyi ülkemiz de misafir ettik. Bu ilginin devam etmesi halinde bu yılın sonunda 500 bine yakın Çinli misafiri ülkemizde görmenin mutluluğunu yaşamış olacağız." dedi. Türkiye ve Çin Cumhurbaşkanları tarafından ortaya konan yüksek liderliğin öncülüğünde, siyaset ve ekonomide olduğu kadar, kültür ve turizm alanında da iş birliğinin güçlenerek sürmesi gerektiğini aktaran Ersoy, şunları söyledi:

"2018 yılı ülkemiz ve Çin arasındaki kültür ve turizm ilişkileri bakımından çok güzel ve çok değerli bir yıl oldu. 'Çin'de Türkiye Turizm Yılı' kapsamında müzikal gösterilerden, resim, fotoğraf ve geleneksel Türk el sanatları sergilerine, edebiyattan sinemaya, gastronomiden turizm etkinliklerine çok geniş bir yelpazede çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Bu vesileyle, Çinli dostlarımızın ülkemizin kültür, sanat ve turizm değerlerinin birbirinden güzel yönleriyle tanışmalarına vesile olduk ve olmaya devam ediyoruz. Ülkelerimiz arasındaki bu kaynaşmada hava yolu ulaşımının önemi yadsınamaz. Aradaki binlerce kilometrelik mesafe artık önemini yitirmiştir. China Southern Hava Yolları'nın İstanbul uçuşlarına yeniden başlaması, Sichuan Hava Yolları'nın bu sene başlattığı direkt uçuşlar da memnuniyet verici. Türk Hava Yolları'nın da Xian'a başlatacağı uçuşları diğer şehirlerin izleyeceğini ve hava yolu hattının daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum. Bu açıdan Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Beijing'de açılışını yaptığı Daxing Havalimanından Türkiye'ye direkt seferlerin başlamasını umut ettiğimi de belirtmek istiyorum."

"ÇİN'İN DAHA İYİ ANLAŞILMASINA YARDIMCI OLACAĞIZ"

Turkuvaz Medya Grubu İcra Kurulu Üyesi ve Turkuvaz Medya Dergi Grubu Genel Müdürü Yasemin Gebeș ise 2012 yılından bu yana çıkarttıkları China Today Türkiye dergisinin ilk sayısında okuyuculara söz verdikleri gibi halen Çini ve Çinin gerçeklerini tüm boyutlarıyla anlatmaya devam ettiklerini ve devam edeceklerini belirtti. Gebeş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün dünya ekonomisinin tartışmasız en önemli aktörlerinden biri olan Çin'in milli hasılası 1978'de 150 milyar dolar iken 2018'de 13,1 trilyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Kişi başına düşen milli gelir ise aynı dönemde 310 dolardan 9 bin 400 doların üzerine çıkmıştır. Avrupa ile Asya arasındaki köprü olan Türkiye, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun kesiştiği noktada bulunuyor. Türkiye, Kuşak Yol İnisiyatifi çerçevesinde Çin'in ortağı konumundadır. İkili ticaret hacmimiz 2018 yılında yaklaşık 23,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye'deki Çin firmalarının yatırım hacmi yüzde 120 oranında büyümüştür. Tüm bu ilişkiler birbirimizi daha iyi tanımak, anlamak ve her konuda iş birliğimizi daha üst seviyeye çıkarmak için motivasyon sağlıyor. Biz de Turkuvaz Dergi Grubu olarak bu motivasyonun önemli bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. China Today Türkiye, Çin'in daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak püf noktalarına kadar çok geniş bir yelpazede içerik sunuyor. Dergimiz, Çin'le ilgili en iyi referans noktası olarak içeriğini her sayıda daha da zenginleştiriyor ve yatırımcılara, Çin ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenlere kılavuzluk ediyor. Biz bu iş birliğinin karşılıklı fayda sağlayacak platformlarda uzun yıllar sürmesini diliyoruz. Ülkemizin ekonomisinde bu kadar büyük yeri olan bir ortağın parçası olmaktan da gurur duyuyoruz."

"ÖZEL PROJELERE ODAKLANMALIYIZ"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Geleceğimizi bugünden şekillendirmek istiyorsak, Avrasya'da karşılıklı iş birliğine daha fazla yoğunlaşmalı, kazan-kazan ilkesi çerçevesinde pek çok katma değerli projeye odaklanmalıyız." diye konuştu. Gülle, Çin ve Türkiye arasındaki 20 milyar dolar seviyelerindeki ticaret hacminin arttırılması adına TİM olarak yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyledi.Gülle, dünya korumacılık yarışına girerken Çin'in başlatmış olduğu Kuşak Yol İnisiyatifi'nin hem küresel ticaretin geleceği hem de bölgenin geleceği anlamında, çok önemli bir girişim olduğunu vurguladı. Gülle, "Nitekim Avrasya ülkelerinin tamamı bölgeye kazandıracağı fırsatların ve katma değerin farkında olarak yeni İpek Yolu projesini bizler gibi destekliyorlar. Ticaret Bakanlığımızın da Çin Türkiye arasındaki ticari iş birliğinin geliştirilmesi ve yeni fırsatların değerlendirmesi hususundaki, girişimlerini destekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

"İSTANBUL ÖNEMLİ BİR KESİŞME NOKTASI"

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei ise, Asya ve Avrupa'yı tarihi ve kültürel bakımdan bağlayan tanınmış bir kent olan İstanbul'da, Çin ve Türkiye arasındaki kültürel alışverişi konuşmaktan gurur duyduğunu belirtti. Wei, "Türkiye, Avrupa ve Asya'nın kesişme noktasında olup, doğu ve batı kültürlerinin avantajlı yönlerini birleştiriyor, kapsayıcı ve kendine özgü bir kültürel ortama çekebiliyor. İstanbul, Çin ve Türkiye arasındaki kültür alışverişi içinde önemli pencerelerden biridir." değerlendirmesinde bulundu.

"SAMİMİYET VE PROFESYONELLİK"

China Today Dergisi Başkanı Baomin Hu ise 2012 yılında Turkuaz Medya Grubu ile ortaklaşa China Today'in Türkçe baskısını yapmaya başladıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Turkuvaz Medya Grubu ile birlikte 7 yıl geçirdik. 7 yılda el ele birçok güzel projeler ortaya koyduk. Derginin içeriğini ve temalarını birlikte belirledik. Dergini kapağını birlikte tasarladık. Bizim bu iş birliğimiz, iki tarafında dostluğunun gittikçe derinleşmesinin delillerinden biridir. Türkiye'de yayıncı kuruluşlarla iş birlikleri yapıyoruz. İçerik ve son denetimden Çin tarafı sorumludur. Ancak, redaktörlük, düzenleme, baskı ve dağıtım işlerinin hepsi Türkiye'de yürütülüyor. China Today dergisinde elde edilen başarılar, iki tarafın samimiyet ve profesyonellik ruhu ve ortak çabalarından kaynaklanıyor."

"İŞ BİRLİĞİ VE TEMASLAR ARTIRILMALI"

Çin Uluslararası Yayın Grubu CIPG Başkanı Zhanyuan Du da Çin ve Türkiye arasındaki dostluğun uzun tarihlere sahip olduğuna değindi. "İstanbul, antik yolunun Avrupa'ya açılan kapısıydı. Dünyaca meşhur ipek yolu, iki ülke halklarını birbirine bağladı. Topkapı sarayında bulunan Çin porselenleri Türkiye ve Çin dostluğunun tarihi göstergeleridir." açıklamasında bulundu. Zhanyuan Du, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çin ve Türkiye'nin diplomatik ilişkilerin başlamasından bu yana geçen 48 yılda, iki ülke ve iki halk ortak çalışmasıyla uzun vadeli ilerlemeler kaydedildi. Son yıllarda iki ülkenin üst düzey temasları sıklaşarak siyasi güven günden güne artıyor. Ekonomik, teknolojik, beşeri ve kültürel alanlarda iş birlikleri genişletiliyor. Kuşak ve Yol İnsiyatifi'nin ileri sürülmesinin ardından her geçen gün dünyanın daha da dikkatini çekmekte. Kuşak ve Yol, Çinli ve yabancı medyada sıcak bir konu haline geldi. Karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı Çin ve Türkiye beşeri ve kültürel temaslarının nasıl kurulacağı, halklar arasında iletişimin nasıl kurulacağı, medyanın nasıl köprü rolü oynayacağı, kalkınma hikayelerinin nasıl iyi anlatılacağı hepimizin birlikte çalışmasını gerektirdiği önemli konulardır. Fikir paylaşımı ve devlet yönetimi hakkında deneyimlerin paylaşılması gerekiyor. Çin ve Türkiye aydınlarının ve temaslarının iş birliğinin artması gerekiyor. Küresel yönetimde meydan okumalara başa çıkmak için daha açık bir tutum, hoşgörülü bir davranış, uzun vadeli bir bakışla iki ülke ilişkilerini dünya barışı ve kalkınmasına konularında ortak fayda sağlayacaktır."

Haber: Mehmet Emre Öztürk